Samorząd przyszłości w internecie rzeczy

  • W Stargardzie ruszył cykl konferencji poświęconych IoT w samorządach oraz inteligentnym miastom i wsiom.
  • Pierwsze spotkanie skupiało się m.in. na programach przeznaczonych dla firm rozwijających nowe technologie.
  • Wydarzenia pod hasłem „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” do kwietnia zostaną zorganizowane jeszcze m.in. w Koninie, Opolu i Wrocławiu. W konferencjach bierze udział Platforma Przemysłu Przyszłości.
Smart City

Uczestnicy spotkania w Stargardzie poznawali programy, które mają rozwijać IoT w Polsce. Część to równocześnie działania na rzecz elektromobilności i niskoemisyjnej gospodarki prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O swoich inicjatywach opowiadało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jedną z nich jest Szybka Ścieżka, o której niedawno pisaliśmy w serwisie. Prelegenci przybliżali też Horyzont 2020, unijny program finansujący projekty naukowe i technologiczne, które mają wpływ na gospodarkę. W Stargardzie właściciele startupów dowiadywali się, w jaki sposób ich klientami mogą stać się państwowe instytucje. Prezes Andrzej Soldaty podkreślał natomiast działania Platformy Przemysłu Przyszłości służące wprowadzaniu w firmach IoT i Przemysłu 4.0:

Organizujemy szkolenia dla osób zarządzających produkcją, publikujemy eksperckie opracowania i informacje na temat przemysłu przyszłości, przygotowujemy także kompleksowe, specjalistyczne wsparcie dotyczące transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach – precyzował przedstawiciel PPP.

(graf. Getty Images)

10 konferencji o IoT

Stargardzkie spotkanie „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” to pierwsza z cyklu konferencji skupionych na formach wsparcia dla firm zainteresowanych zmianą cyfrową i internetem rzeczy. Organizatorzy wydarzeń kładą nacisk na projekty związane z inteligentnymi miastami i wsiami – przede wszystkim na koncepcje zwiększające wydajność systemów zarządzania energią, usprawniające procedury w ochronie zdrowia lub służące poprawie jakości powietrza.

W lutym kolejne spotkania z serii są zaplanowane w Koninie, Opolu, Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie Prezydenta RP, tam też została opublikowana broszura, która opisuje programy dofinansowujące rozwój IoT w Polsce. Spotkań w całym kraju będzie w sumie 10, organizują je: Kancelaria Prezydenta, Ministerstwo Cyfryzacji, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Polski Fundusz Rozwoju.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór