Z maszyn Nevotechu NVC-A2000 korzystają wytwórcy tzw. produktów szybko zbywalnych (jedzenia i środków czystości), przemysł papierniczy, tworzyw sztucznych i opakowaniowy. Urządzenie, w porównaniu ze starszymi modelami tego typu, nie wymaga obsługi operatora, działa z materiałami o różnych długościach (maksymalna wynosi 3,5 m), średnicach (od 3,8 do 15,2 cm), a także grubościach (od 0,3 do 1,6 cm). Dzięki wewnętrznemu wielopoziomowemu magazynowi krajarka umożliwia jednoczesną obsługę różnych typów gilz:
– Maszyna pobiera odpowiednie tuleje, tnie je i sortuje do pojemników, zgodnie z ustawieniami programu, lub bezpośrednio przekierowuje na transportery, które przewożą gilzy w miejsce kolejnych etapów produkcji – wyjaśnia w rozmowie z Platformą Przemysłu Przyszłości prezes Nevotechu. – Zwykłe maszyny są na ogół przystosowane do jednego typu gilz, można je przezbroić, ale to wymaga czasu i specjalisty, który obsłuży urządzenie – zaznacza Paweł Szymański.
Zdalna komunikacja już teraz, w planach automatyzacja całego procesu
Firma z Łomży napisała, przy udziale niemieckiej spółki Bosch Rexroth, oprogramowanie sterujące krajarką – powodem współpracy był fakt, że komponenty niemieckiego producenta automatyki znajdują się w modelu NVC-A2000. Software, który powstał w wyniku współpracy przedsiębiorstw, pozwala zdalnie sterować maszyną:
– Dostęp do urządzenia mamy tak naprawdę z całego świata. Użytkownik ze smartfonem lub tabletem może kontrolować wszystkie parametry i zmieniać ustawienia maszyny – dodaje Szymański.
Nevotech planuje w przyszłości zautomatyzowanie całego procesu podawania i uzupełniania materiału, jak również – z użyciem robotów – odbierania posegregowanych gilz, paletyzacji, pakowania i wysyłki.
Konkursu PARP-u dla startupów działających na wschodzie Polski
Firma wzięła udział w konkursie, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”, skierowanym do małych i średnich przedsiębiorstw. Agencja wybrała 25 firm: znalazły się wśród nich jeszcze: Intrec, twórca aplikacji umożliwiającej zdalną rekrutację pracowników, TRANS ASSIST, producent systemu zarządzania komunikacją i nawigacją w transporcie międzynarodowym oraz spółka Caiote, która opracowuje platformę do zbierania i analizy danych gromadzonych w ramach IoT.