Konkurs na cyfryzację procesów w MŚP – w puli 110 milionów złotych

  • Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą dostać wsparcie we wdrażaniu innowacyjnych procesów.
  • Dofinansowanie projektu wynosi od 51 do 255 tysięcy złotych.
  • Wnioski można składać do 20 października.

Od 20 września do 20 października Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje zgłoszenia w konkursie pt. „Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację”. Przedsięwzięcie jest przeznaczone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy wdrożą innowację procesową, czyli wprowadzą nowe lub udoskonalą istniejące procesy w organizacji. Warunkiem jest wykorzystanie w projekcie technologii cyfrowych. Pomysły powinny ułatwiać działalność w czasie trwającej pandemii lub zwiększyć wytrzymałość firmy w razie kolejnych kryzysów spowodowanych stanami zagrożenia epidemicznego. Konkurs jest finansowany z unijnego Programu Inteligentny Rozwój.

Zasady

Przedsiębiorca zgłaszający pomysł w konkursie powinien mieć 15% wkładu własnego. Minimalne wsparcie pojedynczego projektu wynosi 51 tysięcy złotych. Maksymalne – 255 tysięcy. W sumie PARP przeznaczyła na tę inicjatywę 110 milionów złotych, co oznacza, że wsparcie może uzyskać co najmniej 431 pomysłów. Pieniądze można przeznaczyć na usługi programistów lub gotowe aplikacje. Drugą grupą wydatków są środki trwałe – m.in. komputery, urządzenia do przechowywania danych oraz tzw. niskocenne środki trwałe, których koszt nie przekracza 10 tysięcy złotych. Szczegóły dotyczące udziału w przedsięwzięciu opisujemy w Nawigatorze Finansowym. Z kolei regulamin i kryteria wyboru można znaleźć w serwisie PARP-u.

Cyfryzacja przedsiębiorstw w Polsce

Siemens po raz drugi sprawdził poziom digitalizacji przedsiębiorstw z sektorów: maszynowego, motoryzacyjnego, chemiczno-farmaceutycznego oraz żywnościowego – polskie firmy osiągnęły 1,8 punktu w 4-punktowej skali, co zdaniem autorów oznacza niski poziom cyfryzacji i konieczność wdrażania zmian. Średnia wysokość zysków przeznaczana na transformację to 9,12%. Wśród zalet wdrożeń przedsiębiorcy wyliczają poprawę wydajności i zmniejszenie kosztów.