Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w listopadzie o 15,2% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku i o 5,3% w zestawieniu z październikiem. Oba wskaźniki pozostają dodatnie po wyrównaniu sezonowym, czyli wyeliminowaniu czynników charakterystycznych dla danych okresów, jak np. liczba dni roboczych, i wynoszą odpowiednio +15,2 oraz +6,5. Wyniki branży od stycznia do listopada poprawiły się o 15% rok do roku.
Główne grupy
Wzrost widać we wszystkich głównych grupowaniach, dotyczących produktów:
- związanych z energią – o 31,3%,
- zaopatrzeniowych, czyli surowców, półfabrykatów lub wyrobów gotowych służących głównie dalszej produkcji – o 17%,
- konsumpcyjnych trwałych, np. elektroniki, AGD, mebli – o 9,7%,
- inwestycyjnych, jak maszyny i urządzenia używane w procesach wytwórczych – o 9,5%,
- konsumpcyjnych nietrwałych, np. artykułów spożywczych, odzieży – o 8,3%.
Poszczególne branże
Główny Urząd Statystyczny monitoruje w sumie 34 branże – w ujęciu rok do roku lepsze wyniki dotyczyły 31 z nich, mających w sumie 98,5% udziału wartości produkcji. To m.in. sektory związane z naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, produkcją chemikaliów i wyrobów chemicznych, wytwarzaniem metali, wyrobów z metali, a także maszyn i urządzeń. Wśród działów, których dotyczą spadki, znalazły się: produkcja skór i wyrobów skórzanych, jak również działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie.
Jak było w październiku?
Dane za październik podsumował już Eurostat. Zgodnie z informacjami Europejskiego Urzędu Statystycznego, produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 1,1%, a miesiąc do miesiąca o 1,2%. W porównaniu z wrześniem, najlepiej wypadły Niemcy i Słowacja (+3%), najgorzej – Estonia i Łotwa. Z kolei w zestawieniu rok do roku, najlepsze wyniki odnotowały Litwa, Grecja i Dania, po drugiej stronie są Rumunia, Portugalia i Czechy. Wynik Polski to odpowiednio +2% i +10,2%.