Grupa pracowników w fabryce

IHS Markit o październikowej aktywności finansowej polskich przemysłowców

  • Purchasing Managers’ Index dla Polski od lipca utrzymuje się powyżej progu neutralności, oznaczającego korzystną sytuację.
  • Spada liczba zamówień krajowych, ale przybywa zleceń z zagranicy.
  • Z powodu absencji pracowników wysłanych na kwarantannę firmy zwiększają zatrudnienie.

Zgodnie z najnowszym raportem IHS Markit, wskaźnik aktywności finansowej sektora przemysłowego w Polsce wyniósł w październiku 50,8 – a zatem tyle samo, co we wrześniu. To czwarty odczyt od lipca, w którym nasze PMI przekracza tzw. próg neutralności równy 50 punktom, sygnalizujący dobrą kondycję sektora. Choć produkcja zwiększyła się, jej tempo wzrostu spada z powodu mniejszej liczby zamówień krajowych. Z drugiej strony eksport rozwija się teraz najszybciej do stycznia 2018 roku.

Szybsze zatrudnianie i większe zakupy

W ubiegłym miesiącu wydłużył się czas realizacji zleceń – wynika to zarówno z większego zapotrzebowania przedsiębiorców z zagranicy, jak i nieobecności pracowników, którzy są w izolacji lub na kwarantannie. Firmy przyjmowały nowe osoby, a tempo wzrostu zatrudnienia było najszybsze od czerwca 2018 roku. Wytwórcy w październiku robili większe zakupy, co specjaliści IHS Markit tłumaczą obawami przed kolejnymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Przedsiębiorcy zakładają, że w ciągu najbliższego roku wprowadzą nowe produkty i kupią kolejne urządzenia. Ich zdaniem, sytuacja związana z pandemią ustabilizuje się, spodziewają się też większego eksportu.

Dane GUS-u

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego z września, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła rok do roku w 23 z 34 branż. Dotyczy to przede wszystkim firm zajmujących się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn oraz urządzeń, producentów sprzętu elektrycznego, komputerów, elektroniki i optyki. Spadek odnotowali wytwórcy tzw. pozostałego sprzętu transportowego (czyli statków, łodzi, lokomotyw czy motocykli), przedsiębiorstwa wydobywające węgiel oraz producenci maszyn.