Gartner o XAI i innych trendach w biznesowej analityce danych

  • Rozszerzona analiza danych opierająca się na zautomatyzowanych algorytmach to w ocenia Gartnera najważniejszy kierunek w zaawansowanej obróbce informacji.
  • Ośrodek badawczy podkreśla bardzo duży potencjał analizy konwersacyjnej, która sprawi, że większa liczba pracowników zyska dostęp do informacji.
  • Wzrośnie też znaczenie XAI, czyli explainable artificial intelligence.
Network Server Solutions

Gartner przygotował raport wskazujący tendencje, które będą rządziły analizą danych w tym i nadchodzących 5 latach. Na pierwsze miejsce wysuwa się rozszerzona analityka wykorzystująca AI i uczenie maszynowe w celu przetwarzania dużych zbiorów informacji. Skutkiem użycia algorytmów jest szybkość działania i podejmowania decyzji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw. Za to automatyzowanie zarządzania danymi jest odpowiedzią na potrzebę odciążenia specjalistów, którzy mogą w tym czasie zajmować się ważniejszymi zadaniami.

Przedsiębiorcy, zdaniem ośrodka badawczego, powinni sięgnąć po programowanie neurolingwistyczne i analizę konwersacyjną. Dzięki temu menadżerowie oraz pracownicy będą mogli rozmawiać z programami zajmującymi się danymi. Wirtualni asystenci opowiedzą o zgromadzonych informacjach w sposób przystępny dla każdego, co przyczyni się do tzw. demokratyzacji danych. Podobny program, jak pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości, wykorzystała firma Juniper przy tworzeniu samonaprawialnej sieci w przedsiębiorstwach. Według twórców raportu, warto analizować informacje pochodzące z różnych (także zewnętrznych) aplikacji i szukać powiązań między klientami, produktami, a także miejscami.

City network technology in Shanghai,China
(Łączenie informacji o ludziach, przedmiotach i miejscach, w których się znajdują, pozwala m.in. wykrywać nadużycia finansowe – fot. Getty Images)

Nadchodzące lata to czas komercyjnych platform używających uczenia maszynowego. Dostawcy usług skupią się na data fabric, czyli przechowywaniu danych w bezpieczny sposób bez względu na to, czy są gromadzone lokalnie czy w chmurze. Ich uwadze nie powinny umknąć pamięci trwałe udostępniające dane nawet po zakończeniu procesu tworzenia lub modyfikowania informacji.

Inteligencja ciągła, czyli nieustanne pobieranie i analizowanie danych z urządzeń IIoT, jest kolejnym nurtem wymienionym przez twórców raportu. Istotna stanie się XAI, tzw. przejrzysta AI, czyli system, w którym ludzie rozumieją, dlaczego algorytmy podjęły taką a nie inną decyzję. W nadchodzących latach dużą rolę w biznesie odegra blockchain, ale konieczne będzie zintegrowanie go z bazami danych.

Niedawno opisywaliśmy również w portalu technologiczne trendy wg Gartnera, które, jak przekonuje pracownia, przedsiębiorcy powinni uwzględnić w swoich strategiach.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór