Przejdź do treści

Żywy aparat cyfrowy koduje obrazy w DNA


Zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapuru opracował przełomowe rozwiązanie, które pozwala w łatwy sposób kodować i przechowywać dane w DNA. Opracowany „żywy aparat cyfrowy” o nazwie BacCam koduje dane na temat obrazów w komórkach organizmów żywych za pomocą wiązek światła, które modyfikują światłoczułe białka w DNA. Naukowcy porównują opracowane rozwiązanie do aparatu cyfrowego, który odczytuje sygnały świetlne, przetwarza je na postać cyfrową oraz przechowuje dane, umożliwiając ich odczytanie w dowolnym momencie.

Zakodowane w ramach DNA obrazy mają być odczytywane dzięki zastosowaniu technik uczenia maszynowego. Istotną kwestią jest również fakt, iż biologiczne nośniki danych wykazują odporność na wysuszenie, ciepło, czy też promieniowanie UV, co zapobiega niszczeniu zapisanych danych. Odkrycie naukowców stanowi istotny krok w kierunku integracji biologicznych systemów z cyfrowymi urządzeniami. Otwiera również nowe możliwości w zakresie szerokiego wykorzystania właściwości cząsteczek DNA, które pozwalają na przechowywanie nieskończonych zasobów danych.

Recepta na wielki wybuch danych?

Globalne zasoby danych rosną wykładniczo, a przetwarzanie i przechowywanie ogromnych zasobów informacji w wersji cyfrowej wymaga ciągłego rozwoju infrastruktury i wykorzystania ogromnych zasobów. Według raportu „Data Age 2025: The Digitization of the World, From Edge to Core”, przygotowanego przez analityków IDC (International Data Corporation) na zlecenie Seagate, już w 2025 r. globalna datasfera ma osiągnąć wielkość 175 zettabajtów. Dane są nazywane walutą XXI wieku, a umiejętność ich przetwarzania i analizy stanowi niezaprzeczalną szansę na rozwój i osiąganie biznesowych celów każdej organizacji. Fakt, iż na całym świecie poszukuje się nowych sposobów na przechowywanie i przetwarzanie danych nie powinien być zatem zaskoczeniem.

Przechowywanie danych w DNA technologią przyszłości

Przechowywanie danych za pomocą DNA jest przedmiotem badań już od dziesięcioleci. Dotychczasowym wyzwaniem było jednak odnalezienie efektywnego sposobu zapisywania danych, który jednocześnie dawałby bezpieczeństwo i komfort przechowywania informacji. Pomysł naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapuru może być w tym zakresie istotnym rozwiązaniem.

Więcej na temat odkrycia naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapuru pod linkiem.

*Obraz główny przygotowany za pomocą generatora obrazów DALL-E, dostępnego w ramach Bing Image Creator.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na