Strategiczne technologiczne trendy 2020 wg Gartnera

  • Hiperautomatyzacja, demokratyzacja, chmura i blockchain – m.in. te pojęcia firma z USA wskazuje wśród dziesięciu kluczowych w najbliższym okresie.
  • Gartner przygotował raport, w którym przedstawia najważniejsze trendy technologiczne 2020.
  • W bliskiej przyszłości maszyny będą coraz lepiej rozumiały ludzi, a autonomiczne urządzenia znajdą więcej zastosowań w fabrykach i przestrzeni publicznej.

Według autorów raportu, przedsiębiorcy powinni uwzględnić wymienione w nim zagadnienia w swoich strategiach na najbliższe pięć, a nawet dziesięć lat. Kierunki zostały podzielone na dwie kategorie: pierwsza jest związana z człowiekiem, druga – z przestrzenią.

(Trendy z obydwu kategorii będą na siebie wpływały – graf. Gartner)

Jednym z problemów wyróżnionych przez amerykańską firmę badawczą jest hiperautomatyzacja. O ile w przypadku automatyzacji chodzi po prostu o wykonywanie czynności, którymi dotąd zajmowali się ludzie, przez maszyny – w hiperautomatyzacji rzecz polega na wykorzystywaniu najnowszych technologii do wspierania pracowników. Istotne w najbliższych latach ma być przeniesienie ciężaru komunikacji z ludzi na urządzenia. Używanie wirtualnej, mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości zmieni sposób interakcji człowieka z komputerem. W przedsiębiorstwach, które zajmują się wytwórstwem, będzie to szczególnie widoczne na etapach projektowania i wizualizacji produktów. Firmy skorzystają z rozwiązań wspierających prace fizyczne, takich jak egzoszkielety. Andrzej Soldaty z Platformy Przemysłu Przyszłości zaznacza, że human augmentation faktycznie jest trendem o dużym produkcyjnym potencjale:

– Często mówi się, że robotyzacja spowoduje zastąpienie człowieka, a tymczasem na ten problem warto patrzeć nie przez pryzmat mechanicznego ramienia, ale tego, co nim kieruje. Human augmentation pozwala na wykonywanie czynności z ludzką inteligencją, ale wspartych fizycznymi możliwościami maszyny. Np. egzoszkiety i egzohandy pozwalają pracownikom wielokrotnie w ciągu dnia na przestawianie ciężkich przedmiotów bez zmęczenia – wyjaśnia prezes PPP.

(Egzoszkielety i egzoramiona mają duży potencjał w Przemyśle 4.0 – fot. Getty Images)

Zgodnie z prognozą, duże znaczenie dla biznesu będzie miała demokratyzacja technologii (kategoria People-Centric). Wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań stanie się bardziej dostępne dla organizacji, które nie mają fachowej wiedzy np. z zakresu przetwarzania danych. Tym zajmie się sztuczna inteligencja – ułatwi tworzenie kodu aplikacji i automatyzację testów. Andrzej Soldaty dodaje, że demokratyzacja w tej dziedzinie obniża firmom próg dostępu do technologii. Narzędzia informatyczne i produkcyjne są inteligentne oraz intuicyjnie, dzięki czemu można skrócić etap szkoleń i szybciej je zastosować.

(Zdaniem ekspertów, wprowadzanie poszczególnych technologii powinno rozpoczynać się od zbadania ich oddziaływania na człowieka – graf. Gartner)

W kategorii Smart Spaces ważne ma być przetwarzanie lokalne wykonywane często w ramach przedsiębiorstw, szczególnie w przypadku internetu rzeczy. Niebagatelne znaczenie zyska sieć 5G, która z czasem obejmie obsługę urządzeń o niskich wymaganiach w zakresie mocy i przepustowości. Firmy, zamiast decydować się na chmurę prywatną, będą mogły korzystać z obliczeń w rozproszonej chmurze publicznej. Zakłada ona lokalizację centrów danych w dowolnych miejscach, co minimalizuje opóźnienia, a także pozwala wybrać usługę, która spełnia wymagania prawne obowiązujące w danym państwie. W nadchodzących latach coraz większe znaczenie powinny mieć też autonomiczne maszyny – pojawią się nie tylko w fabrykach i magazynach, ale i w przestrzeni publicznej. Blockchain, czyli rozproszony rejestr, pozwoli m.in na kontrolę łańcucha dostaw. Istotne wyzwanie wskazane w raporcie to bezpieczeństwo, przedsiębiorstwa muszą szukać rozwiązań pozwalających na ochronę systemów wykorzystujących AI.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór