Samonaprawialna firmowa sieć zarządzana silnikiem z AI

  • Sieć wewnątrz przedsiębiorstwa może być monitorowana i diagnozowana z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
  • System potrafi sam naprawiać się na poziomie programistycznym (jeśli usterka nie dotyczy sprzętu).
  • Firma Juniper korzysta w tym celu z oprogramowania Marvis, które pełni funkcję sieciowego wirtualnego asystenta.

Juniper poszerza wykorzystanie uczenia maszynowego w swoich rozwiązaniach. Przedsiębiorstwo przejęło Mist Systems stojące za bezprzewodowymi punktami dostępowymi, które potrafią diagnozować swój stan. Juniper zamierza tworzyć samodzielne sieci z silnikiem Marvis w centrum. To oprogramowanie Mist uczące się dzięki danym telemetrycznym, co oznacza, że zbiera metadane na temat komunikowania się poszczególnych urządzeń w sieci, a następnie je analizuje. Silnik może również rozwiązywać problemy z łącznością w protokole IP.

Marvis potrafi sprecyzować, czy utrudnienie dotyczy całości sieci w przedsiębiorstwie czy też pojedynczego użytkownika. Co ważne, rozumie pytania postawione w języku naturalnym, więc pełni rolę wirtualnego asystenta. Informacje o połączeniach i ich sprawności oprogramowanie podaje co dwie sekundy. Skorzystanie w analizie ruchu sieciowego ze sztucznej inteligencji przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Standardowe narzędzia nie zapewniają odpowiednio szybkiego czasu reakcji, kiedy w sieci jest wiele urządzeń.

(Dzięki wirtualnemu asystentowi pytania o stan sieci można wprowadzać w języku naturalnym – graf. Mist Systems)

Juniper ulepszy również o algorytmy uczenia maszynowego oprogramowanie Contrail Insights (dawniej AppFormix) monitorujące usługi w chmurze. W nim również ma znaleźć się silnik Marvis. Poprzednia odsłona software’u, czyli AppFormix, już używała sztucznej inteligencji do nadzoru w czasie rzeczywistym i historycznym, jednak nowe udoskonalenia pozwalają m.in. na obserwowanie map cieplnych ruchu sieciowego oraz diagnozę usterek.

(Heatmapy ułatwiają ocenę, czy konieczne jest zwiększenie przepustowości lub przebudowa sieci w przedsiębiorstwie – graf. Juniper)

Mist Systems podczas londyńskiego spotkania Juniper NXTWORK 2019 poinformował, że z jego rozwiązań sieciowych (przełączników i ruterów) zaczął korzystać CERN, dzięki czemu ośrodek zamierza zwiększyć przepustowość swoich systemów i centrów danych. W tym roku Juniper zajmował się też modernizacją Rostelecomu, jednego z największych dostawców usług teleinformatycznych w Rosji.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR