Przejdź do treści

Będą ułatwienia w zatrudnianiu obywateli Ukrainy


  • Resort rodziny i polityki społecznej szykuje specustawę.
  • Nowe przepisy będą dotyczyły zarówno kwestii zatrudnienia, jak i legalizacji pobytu.
  • Działania będą koordynowane m.in. z krajami bałtyckimi.

W związku z tym, że granicę polsko-ukraińską przekroczyło już ponad 300 tysięcy osób, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad specustawą, która obejmie zagadnienia uproszczenie kwestii legalizacji pobytu oraz ułatwień w zatrudnianiu uchodźców. Dodatkowo, obywatele Ukrainy będą objęci programami społecznymi, o czym wspominała szefowa resortu, Marlena Maląg:

Wsparcie, które przygotowujemy wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, związane jest z zabezpieczeniem i przede wszystkim otwarciem rynku pracy. Obywatele Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, będą mieli swobodny dostęp do polskiego rynku pracy.

Istniejące narzędzia

Przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudnić obywateli Ukrainy, mogą przesyłać oferty powiatowym urzędom pracy bezpośrednio lub poprzez formularz on-line dostępny w serwisie praca.gov.pl. Na prośbę pracodawców, propozycje zatrudnienia będą tłumaczone na ukraiński. W razie pytań przy składaniu ofert, można skorzystać z informacji w portalu Zielona Linia lub skontaktować się z infolinią pod numerem 19524. Ponadto, informacje dla pracodawców i poszukujących pracy, również po ukraińsku, są w Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia. Zestaw linków do stron z informacjami dla uchodźców, można znaleźć w platformie PomagamUkrainie.gov.pl.

Współpraca międzynarodowa

Minister rodziny i polityki społecznej wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami tożsamych resortów z Litwy, Estonii i Łotwy. Podczas wydarzenia Marlena Maląg zaproponowała podpisanie wspólnej deklaracji o pomocy udzielanej obywatelom Ukrainy, zaakceptowaną przez pozostałych rozmówców. Szefowie resortów zapowiedzieli utrzymywanie stałego kontaktu, wymianę informacji oraz współpracę w zakresie koordynacji pomocy dla uchodźców.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na