Przejdź do treści

Państwowe i prywatne organizacje włączają się w pomoc Ukrainie


  • Rząd uruchomił serwis PomagamUkrainie.gov.pl, gdzie można zgłosić chęć wsparcia i znaleźć pomoc.
  • Firmy angażują się w działania logistyczne, a także pomagają finansowo.
  • Uchodźcy mogą liczyć m.in. na zakwaterowanie i pomoc prawną.

W portalu PomagamUkrainie.gov.pl osoby szukające pomocy mogą dać znać, czego potrzebują, z kolei organizacje pozarządowe, samorządy, firmy i wszyscy, którzy chcą wesprzeć uchodźców, mogą zadeklarować działania w zakresie pomocy materialnej, zapewnienia mieszkania lub schronienia, transportu, wolontariatu, wsparcia psychologicznego lub prawnego. W serwisie są informacje na temat trwających zbiórek, np. Polskiej Akcji Humanitarnej czy Unicefu, a także wolontariatu w poszczególnych województwach. Pomoc humanitarną koordynują: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych oraz wojewodowie.

Przewóz osób i towarów

Rafał Brzoska, prezes InPostu, informował, że spółka zaangażuje się w zorganizowanie transportu rzeczy ze zbiórek. Kierowcy pierwszych TIR-ów wyjechali w niedzielę, kilkadziesiąt kursów jest zaplanowanych na 28 lutego. Z kolei Poczta Polska podjęła współpracę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i przewozi dostawy zaopatrzenia. W związku z sytuacją spółka powołała zespół kryzysowy. W działania logistyczne zaangażowały się przedsiębiorstwo Panek, Flixbus, Polskie Koleje Państwowe, a także UBER, który zadeklarował bezpłatny transport produktów do punktów zbiórek PCK.

Wsparcie materialne

Żabka Polska przygotowała 31 ton artykułów spożywczych, środków higienicznych i wody. Z kolei pomoc w wysokości 1000 złotych dla wszystkich pracowników z ukraińskim obywatelstwem zapowiedziało Jerónimo Martins, właściciel Biedronki. Fundacja PGE przekazała 100 tysięcy złotych na pomoc dla uchodźców z terenów objętych wojną na Ukrainie. Po milionie złotych wpłacą producenci gier – CD Projekt i Techland, natomiast spółka 11 bit studios wesprze Czerwony Krzyż na Ukrainie kwotą dochodu ze sprzedaży tytułu „This War of Mine”. Pieniądze przelewają również osoby prywatne – np. w ogólnopolskiej akcji prowadzonej w serwisie siepomaga.pl zebrano blisko 22 miliony złotych. BGK i Narodowy Bank Ukrainy uruchomiły specjalny rachunek, gdzie można dokonywać wpłat bezpośrednio do NBU.

Mieszkania i schronienie

Prezes Grupy Arche, właściciela m.in. sieci hotelów, Władysław Grochowski, poinformował, że w obiektach firmy przygotowywanych jest 5 tysięcy miejsc dla uchodźców. Hotel „Petrochemia” i pałac w Srebrnej udostępni PKN Orlen. Wsparcie w tym zakresie zadeklarował również Polski Holding Hotelowy zarządzający obiektami należącymi do Skarbu Państwa.

Dodatkowa pomoc

Pomoc prawną pro bono dla uchodźców zapewniają m.in. adwokaci, i radcy zgromadzeni w grupie „Prawniczki i prawnicy Ukraińcom | юристи для України” w portalu Facebook, a kancelarie notarialne deklarują darmowe poświadczanie podpisów na dokumentach. Opłaty telekomunikacyjne na połączenia z ukraińskimi operatorami zmniejszyły Plus, T-Mobile, Play i Orange Polska. Z kolei banki, np. BNP Paribas, mBank, ING czy PKO BP zrezygnowały z opłat za przelewy na Ukrainę. Firmy technologiczne dołączają do akcji #TechForUkraine prowadzonej przez Tech To The Rescue – fundacja poinformowała, że w akcję na rzecz Ukrainy włączyło się 275 przedsiębiorstw.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na