Przejdź do treści

Firmy technologiczne mogą dołączać do akcji #TechForUkraine


  • Fundacja Tech to the Rescue ułatwia współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami zajmującymi się tworzeniem narzędzi cyfrowych a organizacjami non-profit szukającymi wsparcia w tym zakresie.
  • Nowa inicjatywa TTTR dotyczy pomocy ukraińskim podmiotom.
  • Obszary, w jakich można się zaangażować, to m.in. komunikacja i cyberbezpieczeństwo.

Tech to the Rescue stanowi platformę współpracy firm technologicznych i organizacji pozarządowych, które potrzebują nowych rozwiązań, żeby skalować swoje działania – wyjaśnia Jacek Siadkowski, prezes TTTR. Fundacja, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę rozpoczętej 24 lutego, przygotowała kampanię #TechForUkraine. Wcześniej firmy działające w ramach inicjatywy pomagały w walce z pandemią SARS-CoV-2.

Powody inicjatywy

4% organizacji pozarządowych na Ukrainie twierdzi, że dysponuje potrzebnymi technologiami, podczas gdy 77% przyznaje, że nie ma pieniędzy na wprowadzenie narzędzi. Z kolei 4 na 5 podmiotów deklaruje, że nie są bezpieczne w kontekście cyberochrony. Siadkowski podkreśla, że w obecnej sytuacji ukraińskie NGO-sy potrzebują wsparcia w dwóch obszarach – pomocy humanitarnej w zakresie migracji ludzi czy koordynacji działań na rzecz osób starszych, a także w przekształceniu dotychczasowej działalności, by dostosować ją do bieżących potrzeb. Jak dodaje prezes TTTR, w każdej sferze potrzebne są narzędzia usprawniające komunikację i zarządzanie zasobami. Szczególnie istotne są rozwiązania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Jak dołączyć do #TechForUkraine

Do 24 lutego do akcji #TechForUkraine dołączyły 24 firmy technologiczne. Póki co, zapotrzebowanie zgłosiło niecałe 10 organizacji non-profit. Akcja jest współorganizowana przez GURT Resource Center – ukraińską fundację, zajmującą się m.in. dystrybucją software’u w innych organizacjach pozarządowych. GURT w ramach przedsięwzięcia obecnie kontaktuje się bezpośrednio z ponad 1000 podmiotów, żeby dowiedzieć się, czy potrzebują pomocy we wdrożeniu nowych technologii. W związku z tym Jacek Siadkowski ocenia, że liczba NGO-sów w najbliższych dniach wzrośnie. Firmy technologiczne mogą zgłaszać się poprzez wypełnienie formularza i wskazanie zakresu, w jakim mogą pomóc, w serwisie TTTR.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na