Przejdź do treści

77% przedsiębiorców jest otwartych na zatrudnienie pracowników z Ukrainy


  • Chęć zgłosili wszyscy przedstawiciele branży transportu, logistyki i spedycji.
  • Pracodawcy informują o wakatach – zarówno przy prostych, jak i specjalistycznych zajęciach.
  • Informacje pochodzą z badania pt. „Możliwości zatrudnienia pracowników z Ukrainy” prowadzonego przez firmę Antal.

36% przedsiębiorców deklaruje chęć zatrudnienia osób z Ukrainy, a 41% przyznaje, że „raczej tak”. Ponad 80% pozytywnych odpowiedzi na pytanie o zaangażowanie Ukraińców udzielili przedstawiciele firm z branży FMCG, farmacji i sprzętu medycznego, instytucji finansowych, IT i telekomunikacji oraz transportu, spedycji i logistyki. Średnio najwięcej wakatów na stanowiskach niższego szczebla jest w sektorze produktów szybkozbywalnych, z kolei zapotrzebowanie na specjalistów zgłaszali najczęściej ankietowani z dziedziny bankowości, ubezpieczeń i instytucji finansowych. W przemyśle potrzeba przeciętnie 16 pracowników produkcyjnych i 2 specjalistów.

Zatrudnianie specjalistów

Respondenci zapytani o działy, w ramach których chcieliby współpracować ze specjalistami i menadżerami z Ukrainy, najczęściej wyliczają IT, inżynierię, logistykę, księgowość i finanse, jak również obsługę klienta. Natomiast wśród najczęstszych warunków zatrudnienia na tych stanowiskach wymieniają znajomość angielskiego, polskiego oraz doświadczenie w branży lub na analogicznym posadach. Większość pracodawców chciałaby podpisać z obywatelami Ukrainy umowę o pracę dłuższą niż na rok.

Perspektywy rynku pracy

Badanie przeprowadził Antal Market Research – dział firmy Antal specjalizującej się w rekrutacji i doradztwie z zakresu HR. W ankiecie wzięło udział 276 pracodawców – 1/4 reprezentowała firmy zatrudniające do 50 pracowników, po 31% zatrudnia od 51 do 250 i od 500 wzwyż. Pozostali ankietowani są z organizacji, w których pracuje od 251 do 500 osób.

Doświadczenia PPP

W Platformie Przemysłu Przyszłości pracuje jedna z uchodźczyń, Halyna, która wcześniej zajmowała się finansami i księgowością. Wśród zadań nowo zatrudnionej jest porządkowanie dokumentów, sprawdzanie zgodności danych, szczególnie liczbowych, z różnych źródeł i przygotowanie plików potrzebnych do sprawozdawczości W portalu wkrótce opiszemy nasze inne działania pomocowe, m.in. zbiórki czy pomoc w przewozie osób.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na