Przejdź do treści

Centrum Badań Kosmicznych PAN przestało przekazywać dane o rosyjskich satelitach wojskowych


  • Działanie CBK PAN było prowadzone w ramach organizacji International Laser Ranging Service.
  • Polski instytut postuluje zablokowanie wszystkich danych IRLS dotyczących systemu nawigacji GLONASS używanego przez armię Rosji.
  • Polska Akademia Nauk zajmuje się także bezpośrednią pomocą ukraińskim badaczom.

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Borówcu w województwie wielkopolskim, zadecydowało o wstrzymaniu dostarczania wyników pomiarów laserowych rosyjskich satelitów wojskowych. Jak wyjaśnia dr Paweł Lejba, szef Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN, dla Moskwy szczególnie istotne są statki kosmiczne systemu nawigacji satelitarnej GLONASS, odpowiednika amerykańskiego systemu GPS. Instytucja prowadzi swoje działania w ramach organizacji International Laser Ranging Service skupiającej stacje laserowe z całego świata. Centrum przygotowało petycję mającą na celu całkowite odcięcie systemu nawigacji od danych ILRS.

GLONASS

GLONASS (Globalnaja nawigacionnaja sputnikowaja sistiema) jest konstelacją satelitów używanych na potrzeby armii – uzupełnia dr Paweł Lejba:

Satelity do poprawnego działania muszą znać bardzo dokładnie swoje położenie. Pomiary laserowe dostarczają precyzyjne informacje o położeniu śledzonych satelitów. Mowa tu o pojedynczych centymetrach i precyzji dochodzącej do kilku milimetrów.

Jak dodaje, precyzyjne informacje przekładają się m.in. na dokładne współrzędne wojskowych odbiorników rozmieszonych na powierzchni Ziemi i używanych przez armię.

PAN dla ukraińskich naukowców

Polska Akademia Nauk na podstawie porozumienia z Narodową Akademią Nauk Ukrainy, wprowadziła program wsparcia ukraińskich naukowców. W jego ramach PAN pokryje koszty związane z podróżą i 3-miesięcznym pobytem badaczy z Ukrainy (z możliwością przedłużenia). Szczegóły są dostępne w serwisie informacje.pan.pl.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na