Blisko 30 ekspertów spotkało się z uczestnikami bytomskiej konferencji. Wydarzenie skupiało się na automatyzacji produkcji z uwzględnieniem standardów przemysłu 4.0. Wśród prelegentów byli przedstawiciele m.in. EMT-Systems, OMRON Electronics, Newtech Engeneering i Platformy Przemysłu Przyszłości. Reprezentant PPP, prof. Mariusz Hetmańczyk, opowiadał o technologiach założycielskich czwartej rewolucji przemysłowej w kontekście transformacji cyfrowej. Ekspert koncentrował się na digitalizacji, jako czynniku motywującym przedsiębiorców do zmian, oraz na kluczowych obszarach cyfryzacji. O technologiach założycielskich p4.0 pisały wcześniej w naszym portalu prof. Katarzyna Śledziewska i prof. Renata Włoch z Uniwersytetu Warszawskiego.
Monitoring i coboty
Jerzy Halkiewicz z UE Systems przedstawił „Ultradźwiękowy monitoring stanu łożysk z precyzyjnym optymalnym sterowaniem”, uwzględniając korzyści z monitoringu ciągłego i podglądu danych mierzonych w czasie rzeczywistym. Robotyzacją w zakresie usprawniania procesów produkcyjnych zajął się z kolei Marek Falkowski z ELMARK Automatyka. Ekspert mówił m.in. o używaniu cobotów, zwłaszcza w małych i średnich firmach. Natomiast Maciej Burnus z FINDER Polska wystąpił z prezentacją zatytułowaną „Jak zapewnić optymalizację i bezpieczeństwo pracy, dzięki technologii przekaźnikowej”. Wśród elementów prelekcji była termoregulacja w rozdzielnicach elektrycznych oraz modernizacja i serwisowanie maszyn. Oprócz eksperckich wystąpień uczestnicy zobaczyli jeszcze działanie platformy moneo, służącej do wizualizacji procesów i stanu maszyn.
Perspektywa 26 mld $
Organizatorzy wydarzenia przypominają, że, według Deloitte, rynek obejmujący automatyzację rośnie rocznie o ponad 40%. Za 6 lat ma mieć wartość blisko 26 miliardów dolarów. Dla przedsiębiorstw wprowadzanie takich technologii to obietnica obniżania kosztów, podnoszenia efektywności, jakości produkcji oraz precyzyjności procesów. Szerzej o problematyce automatyzacji piszemy w dziale serwisu poświęconym temu obszarowi.