Na początku 2021 roku w dwóch budynkach 5G Lab na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zacznie działać kampusowa łączność piątej generacji. Sieć, za sprawą 10 anten wykorzystujących pasma 3,6 GHz oraz 2100 MHz, obejmie zasięgiem powierzchnię 1000 m2. Przepustowość wyniesie ok. 850 Mb/s, co w parze z niskimi opóźnieniami (1-4 ms) umożliwi testowanie rozwiązań z zakresu przemysłowego internetu rzeczy, wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji. Potrzebny sprzęt, m.in. urządzenia 5G Radio Dot poprawiające zasięg wewnątrz budynków, dostarczy Ericsson, a instalacją, konfiguracją oraz utrzymaniem infrastruktury zajmie się Orange. Operator w lipcu uruchomił nowy standard łączności w kilkunastu miastach w Polsce, z kolei we wrześniu wdrożył prywatną sieć w fabryce Schneider Electric we francuskiej miejscowości Vaudreuil.
Akceleratory dla startupów
Startupy, które mają własny pomysł na opracowanie technologii wykorzystujących 5G, będą mogły przystąpić do akceleratora S5, jaki powstał w 2019 roku w ŁSSE. Działające w nim przedsiębiorstwa zajmują się rozwiązaniami dla inteligentnej produkcji (np. IIoT czy systemami kontroli wizyjnej), dla logistyki i smart city. Jak podkreśla wiceprezes Strefy, Agnieszka Sygitowicz, projekty młodych firm zostaną później wdrożone w fabrykach działających w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ponadto część startupów przejdzie akcelerację w programie Orange Fab, w którym firmy rozwijają pomysły z zakresu sprzedaży energii, customer experience lub sztucznej inteligencji.
Nagradzana Łódzka Strefa
Łódzka SSE jest jednym z 14 obszarów na terenie Polski, gdzie przedsiębiorstwa mogą prowadzić działalność biznesową na preferencyjnych warunkach. Według zestawienia fDi Magazine, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest najlepszą w Europie. Na wysoką ocenę wpłynęły wartość inwestycji i postępy we wdrażaniu technologii przemysłu 4.0. Łódź dostała też wyróżnienia w kategoriach gotowości na 5G i łączności. W pierwszej autorzy rankingu podkreślili współpracę startupów i zakładów przemysłowych pod kątem rozwoju technologii używających sieci piątej generacji, natomiast w drugiej kategorii – przeprowadzone pilotażowe wdrożenia.