Przejdź do treści

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna najlepsza w Europie – zdaniem magazynu z grupy Financial Times


  • Kolejny coroczny ranking opublikował dwumiesięcznik fDi Magazine związany z dziennikiem Financial Times.
  • ŁSSE zajęła 3 miejsce na świecie, wyżej eksperci sklasyfikowali Strefy z Maroka i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
  • Wyróżnienia w wyodrębnionych kategoriach otrzymały również obszary biznesowe ze Śląska i Pomorza.

W zestawieniu specjalnych stref ekonomicznych Łódzka SSE została uznana za najlepszą w Europie i trzecią na świecie – wyprzedziły ją DMCC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Tanger Med Zones z Maroka. Autorzy rankingu docenili ŁSSE za postępy dotyczące wdrażania technologii przemysłu 4.0 i inwestycje z 2019 roku o wartości 530 milionów euro. Twórcy zestawienia wyróżnili dodatkowo w polskiej Strefie działalność produkcyjną i badawczo-rozwojową oraz poszerzanie oferty o usługi dla startupów technologicznych, jak również małych i średnich firm, np. stosowanie przemysłowych sieci 5G.

Pozostałe wyróżnienia dla SSE z Polski

Łodzką SSE uznano również za najlepsze miejsce dla MŚP. fDi Magazine zwrócił tutaj uwagę na program akceleracyjny Startup Spark 2.0 i prace nad technologiami dla inteligentnych fabryk. ŁSSE została doceniona jeszcze w kategoriach: łączność, motoryzacja przyszłości i przemysł 4.0. Autorzy rankingu wyróżnili też Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną ze względu na gdańskie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych (podczas organizowanego przez nas spotkania forum ds. robotyzacji ten projekt przybliżał Damian Orzeł z PSSE). Pomorska Strefa zdobyła uznanie w kategoriach: robotyka i przemysł 4.0. Z kolei w dziedzinach: infrastruktura i nowe inwestycje dostrzeżono Katowicką Strefę – m.in. z powodu planów włączenia nowych 200 hektarów w obszar SSE.

Ranking stref ekonomicznych

Zestawienie opracowali eksperci brytyjskiego dwumiesięcznika poruszającego tematykę inwestycji zagranicznych, należącego do grupy Financial Times. Ranking stref ekonomicznych pod nazwą Global Free Zones of the Year jest prowadzony od 2014 roku. W ubiegłorocznej edycji w pierwszej dziesiątce znalazły się dwie strefy z Polski – Katowicka i Łódzka. Nad Wisłą działa łącznie 14 SSE, czyli wydzielonych administracyjnie obszarów, gdzie można prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, np. dzięki zwolnieniom podatkowym.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na