Do programu przyśpieszającego rozwój firm, zgłosiły się 172 przedsiębiorstwa. To startupy, które działają na rynku krócej niż 5 lat i opracowały co najmniej prototypy produktów lub usług z zakresu cyfryzacji, kierowania magazynami, logistyki, bezpieczeństwa pracowników lub procesów biznesowych. Teraz organizatorzy ocenią złożone wnioski pod względem formalnym i w razie potrzeby poproszą o uzupełnienie dokumentacji. Następnie przeanalizują zgodność zgłoszeń z obszarami wskazanymi przez partnerów akceleratora – m.in. Grupę Tauron, LafargeHolcim, Grupę Azoty i Velvet Care. Autorów wybranych propozycji czekają potem szczegółowe wywiady, do których dojdzie bezpośrednio albo telekonferencyjnie.
Selection Days
Eksperci przyznają wnioskom punkty (od 0 do 14) na podstawie oceny działalności startupu, zaawansowania produktu, innowacyjności i kompetencji zespołu. Młode spółki z najwyższymi notami oraz te, które dostaną przepustki przy niższym wyniku, ale na podstawie oceny potencjału, otrzymają zaproszenia na wrześniowe Selection Days. Tam dojdzie do rozmów mających doprecyzować zgłoszenia, jednocześnie Selection Days będą ostatnim etapem przed wyborem firm do programu akceleracyjnego. Kwalifikacja do docelowego etapu KPT ScaleUp oznacza bezzwrotną dotację dla startupu w wysokości do 200 tysięcy złotych, pilotażowe wdrożenia, warsztaty i treningi kompetencji.
Demo Day
Opisywana piąta edycja KPT ScaleUp rozpocznie się w październiku, we wrześniu Krakowski Park Technologiczny zorganizuje spotkanie Demo Day na temat poprzedniej odsłony konkursu – startupy pokażą rozwiązania wdrożone u partnerów przemysłowych. Swoje pomysły przedstawią m.in. EpicVR, twórcy aplikacji wirtualnej rzeczywistości, Random Forest Consulting, autorzy algorytmów AI analizujących dokumenty tekstowe oraz SEEDiA, firma wytwarzająca meble solarne przechowujące energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł (np. ławki, do których można podłączyć telefon).
Rynek startupów w Polsce
Według danych z raportu „The Polish Tech Scene. 5 years”, opracowanego przez Fundację Startup Poland, mamy w kraju około 4700 młodych firm z tej kategorii. Większość działa w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Trójmieście. 22% skupia się na sztucznej inteligencji, 14% na analityce, a 11% wymienia technologie finansowe, big data, systemy CRM i ERP lub internet rzeczy. Co 10 młode przedsiębiorstwo deklaruje działalność w obszarze przemysłu 4.0. Startupy znad Wisły zazwyczaj znajdują klientów w kraju, za granicą towary i usługi sprzedaje 39% z nich.