Usługa zautomatyzowanego doradztwa pozwalająca na poprawę problematycznych obszarów w firmie, poprzez np. usprawnienie jakości obsługi czy zwiększenie liczby wizyt poza sezonem, jest jednym z projektów, które otrzymały dotacje w konkursie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Pieniądze dostali także pomysłodawcy systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję do automatycznego określenia momentu rozpoczęcia źrebienia się klaczy, a także autorzy usługi matematycznego modelowania terminów przydatności i bezpieczeństwa żywności. Przedsięwzięcie jest organizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia finansowanego przez Unię Europejską.
Na co firmy mogą przeznaczyć dotacje?
W ósmej rundzie konkursu wnioski o dofinansowanie złożyło 25 startupów, a pozytywną decyzję otrzymało 13. Osiem działa w branży IT, pozostałe wprowadzają innowacje z zakresu medycyny, ochrony środowiska, fotowoltaiki, ekologii i elektroniki. Za pieniądze przyznane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości firmy mogą sfinansować do 85% kosztów usług doradczych i eksperckich, wynagrodzeń, środków trwałych, surowców lub materiałów, a także licencji, czy know-how.
Trwa kolejny nabór
W programie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” do rozdania jest jeszcze ponad 200 milionów złotych. Młode innowacyjne firmy z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego mogą składać obecnie wnioski do 11 rundy konkursu. Trwający nabór zakończy się 30 marca, a w całym programie złożonym z 14 rund – 30 grudnia. Warunkiem jest ukończenie procesu inkubacji w jednej z platform startowych (np. Wschodnim Akceleratorze Biznesu, Unicorn Hub, czy Start in Podkarpackie). Startupy muszą zdobyć wszystkie kamienie milowe, czyli najważniejsze elementy projektu, które mają wpływ na jego realizację, oraz uzyskać pozytywną rekomendację w sprawie wprowadzenia spółki na rynek.
Jak startupy finansują swoją działalność?
Jak wynika z szóstej edycji raportu „Polskie Startupy”, przygotowanego przez fundację Startup Poland, 80% młodych firm finansuje rozwój głównie z własnych pieniędzy. Zapytani o źródła zewnętrzne, szefowie przedsiębiorstw wskazują: Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (32%), akceleratory krajowe (25%), fundusze venture capital (20%), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (16%) oraz aniołów biznesu (15% startupów korzysta ze wsparcia prywatnych inwestorów z kraju, 5% – z zagranicy).