NCBR ogłasza II rundę naboru wniosków dotyczących innowacji w niskoemisyjnych technologiach grzewczych. W I fazie pomysłodawcy zgłosili 19 projektów o łącznej wartości ponad 106 milionów złotych. Nowe wnioski można składać przez internet do 30 czerwca za pośrednictwem systemu LSI NCBR. „Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze” oferuje wsparcie badań, eksperymentalnych prac rozwojowych i działań przedwdrożeniowych. Budżet konkursu wynosi 200 milionów złotych, a poziom dofinansowania jest uzależniony od wielkości firmy i rodzaju prowadzonych przez nią prac – zawiera się w przedziale od 25 do 100% kosztów kwalifikowalnych. Pieniądze dostaną przedsiębiorstwa i konsorcja, do których mogą dołączać zarówno inne firmy, jak i jednostki naukowe.
Warunki
„Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze” jest jedynym konkursem, w którym wystarczy, że realizowany projekt będzie innowacją na poziomie działania samego przedsiębiorstwa. Koncepcje przygotowane przez firmy i konsorcja powinny wpisywać się w obszary wskazane w dokumencie „Krajowe Inteligentne Specjalizacje”, czyli: zdrowe społeczeństwo, biogospodarka, zrównoważona energetyka, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na podstronie KIS Ministerstwa Rozwoju. Szczegóły dotyczące konkursu podczas szkolenia współorganizowanego przez Platformę Przemysłu Przyszłości omawiała Dorota Toczyska z NCBR. Wideo z wydarzenia umieszczamy poniżej (nagranie powstało w trakcie I rundy naboru, więc wspomniana w nim data nie jest już aktualna).
Cyberbezpieczeństwo i walka z koronawirusem – inne konkursy
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło też następny konkurs w ramach programu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość. Celem jest wyłonienie projektów, które przysłużą się poprawie bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce, wnioski można składać od 15 czerwca do 30 lipca. Z kolei do końca roku NCBR przyjmuje zgłoszenia w konkursie dotyczącym walki z COVID-19 i innymi chorobami wywołanymi przez wirusy.