6 maja startuje Szybka Ścieżka – Koronawirusy, czyli finansowanie urządzeń, leków i profilaktyki

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia konkurs poświęcony diagnostyce, profilaktyce i leczeniu COVID-19, a także innych chorób wywołanych wirusami oraz zwalczaniu przyszłych epidemii.
  • Firmy i ośrodki badawcze otrzymają finansowanie z budżetu wynoszącego 200 milionów złotych.
  • Podajemy termin trzech tur konkursu i zasady, jakie będą w nim obowiązywały.
laboratorium

Pieniądze można dostać na projekty z trzech obszarów. Pierwszy dotyczy diagnostyki i tworzenia urządzeń do szybkiego wykrywania koronawirusa. Drugi jest związany z prowadzeniem badań nad wykorzystaniem istniejących już leków lub opracowywaniem nowych oraz nad szczepionkami. Ostatnia dziedzina to profilaktyka poświęcona hamowaniu epidemii i działaniom związanym z poprawą bezpieczeństwa biologicznego ludzi. Konkurs obejmuje nie tylko SARS-CoV-2, ale i przyszłe koronawirusy, wraz z epidemiami, jakie mogą wywołać. Chodzi o propozycje z zakresu medycyny, farmacji, robotyki lub sztucznej inteligencji. Zgłoszenia mogą opisywać badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz działania przedwdrożeniowe.

strzykawka
(fot. Adobe Stock)

200 milionów złotych

Konkurs Szybka Ścieżka – Koronawirusy jest przeznaczony dla MŚP, dużych firm, a także konsorcjów, w których skład wchodzą przedsiębiorstwa i jednostki naukowe. Budżet dysponuje kwotą 200 milionów złotych, z czego 75 milionów zostanie wydanych na projekty z województwa mazowieckiego. Poziom dofinansowania poszczególnych przedsięwzięć może wynieść 80 procent kosztów kwalifikowanych i zależy od wielkości zaangażowanych firm. NCBR ustaliło również minimalną wartość projektów na poziomie 1 miliona złotych dla samodzielnych działań MŚP i 2 milionów dla pozostałych. Maksymalny pułap kosztów to 50 milionów złotych w obu kategoriach. Pieniądze pochodzą z rządowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój finansowanego przez Unię Europejską.

mikroskop
(fot. Adobe Stock)

Terminy konkursu Szybka Ścieżka – Koronawirusy

Nabór wniosków przyjmowanych online rozpocznie się 6 maja i potrwa do końca roku. Organizatorzy zapowiadają, że zgłoszenia będą oceniane w rundach w taki sposób, żeby pieniądze na realizację mogły jak najszybciej trafić do badaczy. Pierwsza tura konkursu zakończy się 5 czerwca, druga 24 lipca, a trzecia 31 grudnia. Wszystkie szczegółowe informacje i dokumenty są na stronie NCBR.

(Zasady konkursu dotyczącego badań nad koronawirusami [aktywny link do pełnej dokumentacji jest nad tabelą] – graf. NCBR)

Inne konkursy w ramach programu Szybka Ścieżka

Do 30 kwietnia są jeszcze z kolei przyjmowane projekty do konkursu na innowacje w konstrukcjach urządzeń grzewczych. Tego samego dnia rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w transporcie. Szybka Ścieżka jest programem, który ma pomagać w unowocześnianiu przedsiębiorstw. Aktualnie Polska jest na 39 miejscu (na 129) w Globalnym Indeksie Innowacji publikowanym corocznie przez Cornell University, szkołę biznesu INSEAD i Światową Organizację Własności Intelektualnej.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór