Przejdź do treści

Centrum R&D producenta maszyn elektrycznych powstanie na Politechnice Łódzkiej

  • W ośrodku będą trwały prace nad nowoczesnymi i energooszczędnymi urządzeniami.
  • Studenci podczas praktyk i projektów poznają szczegóły działania produktów ZME EMIT.
  • Partnerzy planują także doktoraty wdrożeniowe.
Kobieta w fartuchu i okularach ochronnych pracująca nad elektroniką niewielkiego urządzenia przy użyciu dużej lupy.

Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT otworzy centrum badawczo-rozwojowe na terenie Politechniki Łódzkiej. Ośrodek powstaje w kooperacji z uczelnią. Jednym z celów organizacji są prace nad projektowaniem nowoczesnych i energooszczędnych maszyn. Póki co planują przedsięwzięcia z obszaru kolei dużych prędkości. Zgodnie z założeniami, prace wdrożeniowe realizowane w centrum, będą dotyczyły dziedzin badawczych Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz Wydziału Mechanicznego PŁ. Dzięki inicjatywie, studenci podczas praktyk, projektów i przygotowania prac dyplomowych, dowiedzą się, jak działają nowe technologie używane w EMIT. Kolejnym krokiem będą doktoraty wdrożeniowe, polegające na przygotowaniu rozwiązań konkretnego problemu technologicznego firmy.

(Politechnika Łódzka – fot. Kolegium Logistyki PŁ)

ZME EMIT

Przedsiębiorstwo zakłada, że prace nad udoskonalaniem efektywności energetycznej maszyn będą skutkowały zarówno oszczędnościami bezpośrednimi, czyli mniejszym zużyciem prądu, jak i pośrednimi, związanymi z dłuższym czasem użytkowania urządzeń, a także mniejszą awaryjnością obniżającą koszty serwisu i przestojów Dodatkowa zaleta to mniejsze emisje dwutlenku węgla. ZME EMIT działa pod tą nazwą od 2001 roku i obecnie wchodzi w skład Grupy Cantoni tworzonej przez producentów silników i urządzeń elektrycznych. Wcześniej firma działała jako Fabryka Polskich Zakładów Elektrycznych Brown-Boveri. Przedsiębiorstwo uruchomione w 1921 roku w Żychlinie położonym w województwie łódzkim zaczęło od wytwarzania produkcję silników trójfazowych, transformatorów i prądnic.

(Zakłady EMIT – fot. ZME EMIT)

R&D w polskich firma przemysłowych

Sektor wytwórczy w 2019 roku zainwestował 23,2 miliarda złotych w działalność innowacyjną, z czego 75% to własne pieniądze firm – wyliczyłGłówny Urząd Statystyczny. 11 miliardów przedsiębiorstwa przeznaczyły na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (np. patenty, licencje czy know-how), zaś same prace badawczo-rozwojowe kosztowały 8,7 miliarda. Branże, które wydały najwięcej to m.in.: producenci metali i metalowych wyrobów gotowych, wytwórcy komputerów, urządzeń elektrycznych. W sumie, po uwzględnieniu wszystkich źródeł, krajowe wydatki na działalność B+R w 2019 roku wyniosły 30,3 miliarda.