Przejdź do treści

Centrum R&D producenta maszyn elektrycznych powstanie na Politechnice Łódzkiej


  • W ośrodku będą trwały prace nad nowoczesnymi i energooszczędnymi urządzeniami.
  • Studenci podczas praktyk i projektów poznają szczegóły działania produktów ZME EMIT.
  • Partnerzy planują także doktoraty wdrożeniowe.

Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT otworzy centrum badawczo-rozwojowe na terenie Politechniki Łódzkiej. Ośrodek powstaje w kooperacji z uczelnią. Jednym z celów organizacji są prace nad projektowaniem nowoczesnych i energooszczędnych maszyn. Póki co planują przedsięwzięcia z obszaru kolei dużych prędkości. Zgodnie z założeniami, prace wdrożeniowe realizowane w centrum, będą dotyczyły dziedzin badawczych Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz Wydziału Mechanicznego PŁ. Dzięki inicjatywie, studenci podczas praktyk, projektów i przygotowania prac dyplomowych, dowiedzą się, jak działają nowe technologie używane w EMIT. Kolejnym krokiem będą doktoraty wdrożeniowe, polegające na przygotowaniu rozwiązań konkretnego problemu technologicznego firmy.

ZME EMIT

Przedsiębiorstwo zakłada, że prace nad udoskonalaniem efektywności energetycznej maszyn będą skutkowały zarówno oszczędnościami bezpośrednimi, czyli mniejszym zużyciem prądu, jak i pośrednimi, związanymi z dłuższym czasem użytkowania urządzeń, a także mniejszą awaryjnością obniżającą koszty serwisu i przestojów Dodatkowa zaleta to mniejsze emisje dwutlenku węgla. ZME EMIT działa pod tą nazwą od 2001 roku i obecnie wchodzi w skład Grupy Cantoni tworzonej przez producentów silników i urządzeń elektrycznych. Wcześniej firma działała jako Fabryka Polskich Zakładów Elektrycznych Brown-Boveri. Przedsiębiorstwo uruchomione w 1921 roku w Żychlinie położonym w województwie łódzkim zaczęło od wytwarzania produkcję silników trójfazowych, transformatorów i prądnic.

R&D w polskich firma przemysłowych

Sektor wytwórczy w 2019 roku zainwestował 23,2 miliarda złotych w działalność innowacyjną, z czego 75% to własne pieniądze firm – wyliczyłGłówny Urząd Statystyczny. 11 miliardów przedsiębiorstwa przeznaczyły na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (np. patenty, licencje czy know-how), zaś same prace badawczo-rozwojowe kosztowały 8,7 miliarda. Branże, które wydały najwięcej to m.in.: producenci metali i metalowych wyrobów gotowych, wytwórcy komputerów, urządzeń elektrycznych. W sumie, po uwzględnieniu wszystkich źródeł, krajowe wydatki na działalność B+R w 2019 roku wyniosły 30,3 miliarda.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na