W środę wirtualne spotkanie o finansowaniu innowacji w ramach akceleratora EIC

  • W czasie wydarzenia skupimy się na programie Europejskiej Rady ds. Innowacji przeznaczonym dla małych i średnich firm.
  • Aleksandra Ihnatowicz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opowie o zasadach udziału i warunkach finansowych przedsięwzięcia.
  • Webinarium rozpocznie się 7 kwietnia o 13:00 – poniżej w tekście jest link do rejestracji.

Zadaniem EIC Accelerator, czyli programu akceleracyjnego Europejskiej Rady ds. Innowacji, jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w opracowywaniu i skalowaniu przełomowych rozwiązań. W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć w szczególności startupy i firmy typu spin-out, czyli przedsiębiorstwa korzystające z własności intelektualnej organizacji macierzystej. Do programu można zgłaszać m.in. projekty obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Od tego roku obowiązuje nowy sposób składania wniosków – startupy i MŚP mogą aplikować w dowolnym momencie w ramach procedury uproszczonej. Unijny program proponuje finansowanie mieszane, łączące kapitał własny (lub quasi-kapitał własny, np. pożyczki) z dotacjami w wysokości do 2,5 miliona euro. Z miliarda euro, którym dysponuje EIC Accelerator, blisko połowę przeznaczono na projekty na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu oraz na strategiczne technologie cyfrowe i medyczne.

Terminy i rejestracja

Szczegółowo o warunkach udziału w akceleratorze opowie Aleksandra Ihnatowicz, ekspertka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Spotkanie jest zaplanowanego na 7 kwietnia o godz. 13:00 w platformie MS Teams. Godzinną rozmowę poprowadzi specjalista Platformy Przemysłu Przyszłości, Piotr Kryjom, który zaprezentuje również Nawigator Finansowy – narzędzie ułatwiające przedsiębiorcom wyszukiwanie aktualnych form wsparcia rozwoju biznesu i transformacji cyfrowej. Zapisy przyjmujemy w dziale Wydarzenia.

Spotkania dotyczące finansowania działalności

W cyklu wydarzeń organizowanych przez PPP dotychczas udział wzięli m.in. ekspert prawa podatkowego Jarosław Ostrowski, Beata Lubos z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a także Łukasz Klimek z Industrylab II. Spotkania z ekspertami dotyczyły takich zagadnień, jak ulga na badania i rozwój, mechanizm IP Box, ulga na robotyzację, czy estoński CIT. Uczestnicy wydarzeń dowiedzieli się także, jak przebiega proces akceleracji startupów technologicznych w Polsce, i poznali partnerstwa z zakresu przemysłu 4.0, które będą funkcjonowały w ramach unijnego programu Horyzont Europa zaplanowanego na lata 2021-2027.