Wnioski w konkursie „Przemysł 4.0” można składać od 15 czerwca

  • Wcześniej początek naboru był zaplanowany na 28 kwietnia, ale przedsiębiorcy zgłaszali, że potrzebują więcej czasu na przygotowanie planu transformacji.
  • Nie zmienił się termin końcowy – to 30 czerwca 2021 roku.
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zwiększyła budżet programu o 5 milionów złotych.

Agencja postanowiła zmienić początek terminu składania wniosków z 28 kwietnia na 15 czerwca, tłumacząc to dużym zainteresowaniem konkursem i sygnałami, że firmy potrzebują więcej czasu na przygotowanie profesjonalnej „mapy drogowej”, czyli kompleksowego planu transformacji firmy w kierunku przemysłu 4.0. Przedsiębiorców planujących aplikację zaniepokoiła część regulaminu, z której wynika, że jeżeli kwota ze złożonych wniosków przekroczy 120% pieniędzy przeznaczonych na wsparcie wszystkich projektów, możliwe jest skrócenie terminu naboru. Ten fragment regulaminu jest rezultatem specustawy funduszowej o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację i rozliczanie projektów unijnych w dobie pandemii COVID-19, która weszła w życie 18 kwietnia 2020 roku.

Digital transformation concept. Binary code. Programming.
(graf. Getty Images)

Pięć milionów więcej

Kolejna zmiana dotyczy budżetu programu – PARP przyznała dodatkowe 5 milionów złotych, więc w sumie wynosi on 25 milionów. Maksymalne dofinansowanie pojedynczego projektu to 800 000 złotych, co oznacza, że z pieniędzy będzie mogło skorzystać co najmniej 6 dodatkowych wnioskodawców. Zgłoszenia oceni panel ekspertów, który powinien skończyć prace najpóźniej 28 września – na sprawdzenie aplikacji organizator przewidział maksymalnie 90 dni. Ze specjalistami spotkają się przedsiębiorcy, gdyby do oceny zgłoszenia potrzebne były dodatkowe informacje. Jeśli tego nie zrobią – wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Smart industry robot arms for digital factory production technology showing automation manufacturing process of the Industry 4.0 or 4th industrial revolution and IOT software to control operation .
(fot. Getty Images)

Granty na technologie

Granty w konkursie można otrzymać na projekty transformacji firmy lub jej wybranego obszaru w kierunku przemysłu 4.0. Dofinansowane mogą być zakupy takich technologii, jak big data oraz działania związane z analizą danych, roboty przemysłowe i przemysłowy internet rzeczy. Na liście znalazły się również: integracja technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT), tworzenie systemów cyber-fizycznych, cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa oraz wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Z dotacji można pokryć także koszty związane ze sztuczną inteligencją, blockchainem i drukiem 3D.