W marcu koło Olsztyna ruszy budowa fabryki i centrum R&D

  • W zakładzie będą działały roboty mobilne i maszyny przemysłowe – pracownicy zajmą się nadzorem urządzeń.
  • W centrum B+R firma ERKO chce prowadzić przedsięwzięcia z partnerami, a także kształcić studentów.
  • Wartość inwestycji, która ma zakończyć się w lecie 2022 roku, to 37 milionów złotych.

W Jonkowie nieopodal Olsztyna powstanie hala produkcyjno-magazynowa i centrum badawczo-rozwojowe przedsiębiorstwa ERKO. Firma zajmuje się wytwarzaniem końcówek i złączek kablowych oraz narzędzi do prac elektrycznych. Budowa kompleksu o łącznej powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych rozpocznie się w marcu, zakończenie prac jest planowane na lato 2022 roku. Koszt inwestycji to 37 milionów złotych, dofinansuje ją Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, firma skorzysta także z kredytów. W nowej fabryce powstaną produkty dla branży elektrotechnicznej, lotniczej i urządzeń medycznych oraz linie technologiczne służące automatyzacji procesów produkcyjnych. Przedsiębiorstwo z Jonkowa zakłada, że zwiększenie mocy wytwórczych pozwoli wystartować z handlem elektronicznym i zwiększyć eksport.

Zrobotyzowana fabryka

Procesy w fabryce ERKO 4 będą zmodyfikowane, co wyeliminuje spalanie gazów używanych np. do lutowania – zamiast nich firma wykorzysta prąd pozyskiwany z fotowoltaiki. Prezes zarządu przedsiębiorstwa, Piotr Pętlak, zaznacza, że nowy zakład będzie zrobotyzowany:

Stawiamy na automatyzację procesów technologicznych. W fabryce znajdą się mobilne roboty do transportu wewnętrznego. Prace ryzykowne i uciążliwe również powierzymy robotom i stanowiskom automatycznym, dzięki czemu ludziom zapewnimy bezpieczeństwo. Pracownicy skupią się na nadzorowaniu maszyn i urządzeń.

Celem budowy centrum badawczo-rozwojowego jest rozwój kompetencji zatrudnionych, ale też wymiana wiedzy z lokalnymi przedsiębiorstwami oraz realizacja wspólnych projektów. We współpracy z uczelniami ERKO chce pomóc w kształceniu technologów, konstruktorów i operatorów maszyn CNC.

Roboty przemysłowe w Polsce

Zgodnie z informacjami Międzynarodowej Federacji Robotyki, w 2019 roku polskie firmy kupiły i zainstalowały 2,6 tysiąca robotów przemysłowych. To uplasowało nasz kraj na 5 miejscu w Europie i 14 na świecie, jeśli chodzi o nowe inwestycje w maszyny. Według badania „Barometr robotyzacji małych i średnich przedsiębiorstw”, 22,7% małych i średnich firm produkcyjnych w Polsce korzysta z maszyn przemysłowych, a 33,7% planuje robotyzację w ciągu 3 lat. Obecnie 1/4 urządzeń w MŚP stanowią coboty, ale ich liczba może się zwiększyć z uwagi na to, że 40% firm planujących wdrażanie robotów chce zainwestować w maszyny współpracujące.