Przejdź do treści

Polskie badania nad biologiczną technologią oczyszczania ścieków


  • Zespół naukowców z Politechniki Białostockiej przeprowadził badania nad tlenowym granulowanym osadem czynnym.
  • Celem prac była weryfikacja relacji pomiędzy intensywnością przemian form azotu a stopniem zgranulowania kłaczkowatego osadu czynnego.
  • Projekt sfinansowało Narodowe Centrum Nauki.

Naukowcy z Katedry Technologii i Inżynierii Środowiska na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej specjalizują się w badaniach nad technologią oczyszczania wody i ścieków. Ostatnio zajmowali się tlenowym granulowanym osadem czynnym stanowiącym technologię, która została wdrożona już blisko dekadę temu, jednak nie stała się popularną metodą wykorzystywaną na świecie. Dotychczas zastosowano ją w kilkunastu miejskich i przemysłowych oczyszczalniach. W Polsce rozwiązania używa oczyszczalnia Fregata obsługująca od 2015 roku miejscowość Ryki położoną między Warszawą a Lublinem.

Na czym polega nowoczesna technologia oczyszczania ścieków?

Biologiczne oczyszczanie w oparciu o granulowany osad czynny należy do innowacyjnych metod gospodarowania ściekami. Jak wyjaśnia Politechnika Białostocka, technologia polega na wykorzystaniu i kontrolowaniu warunków, w których biomasa formuje się w postaci granul, a nie tzw. kłaczków. Naukowcy zwracają uwagę, że w ten sposób rozwiązuje się problem oddzielania zawiesin osadu od oczyszczonej cieczy, który często występuje w przypadku konwencjonalnego, czyli właśnie kłaczkowatego osadu czynnego.

Technologia oczyszczania ścieków z wykorzystaniem tlenowego granulowanego osadu czynnego polega na użyciu konsorcjum mikroorganizmów do biodegradacji związków węgla, form azotu i fosforu. W porównaniu z metodami stosowanymi do tej pory tlenowe granule osadu czynnego pozwalają na uzyskanie stabilniejszych i lepszych efektów oczyszczania ścieków – podkreśla kierownik projektu, dr inż. Piotr Ofman.

(wideo – Politechnika Białostocka)

Finansowanie z Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki na projekt białostockiej politechniki przeznaczyło 34 tys. złotych. Autorzy przedsięwzięcia nazwali je „Analizą wpływu hydrodynamicznych sił ścinających na mechanizm przemian azotu podczas naturalnej granulacji kłaczkowatego osadu czynnego”.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na