45% respondentów w ciągu ostatniego roku korzystało z elektronicznego obiegu dokumentów. 9 na 10 osób uważa, że jest to przydatna lub bardzo przydatna forma wymiany informacji. Wśród zalet rozwiązania, ankietowani wyliczyli szybki dostęp do informacji, niezależny od miejsca pobytu, możliwość śledzenia zmian, łatwe porządkowanie dokumentacji, a także dostęp do najnowszych wersji plików. Jeśli chodzi o podpis elektroniczny, jego użyteczność docenia 87% pytanych, 53% planuje skorzystać z rozwiązania w ciągu roku. Zdaniem autorów raportu „Paperless 2021”, to sygnał dla instytucji państwowych i przedsiębiorstw, że powinny przyśpieszać cyfryzację.
Dlaczego podejmujemy dodatkową nauką?
Jak czytamy w publikacji pt. „Technologia w służbie społeczeństwu”, według 84% respondentów umiejętność przekwalifikowania się i wykonywania nowej pracy, jest ważna w kontekście przyszłych zmian. 82% uważa, że troska o podnoszenie kwalifikacji pracowników umożliwia im nadążanie za postępem technologicznym. Dodatkową naukę po zakończeniu edukacji ankietowani podjęli głównie przez chęć samorozwoju (43%). 23% uczyło się z myślą o podniesieniu kwalifikacji i rozszerzeniu kompetencji zawodowych, a 11% skupiło się na edukacji umożliwiającej dostosowanie do rynku pracy i znalezienie lepszego stanowiska.
Festiwal Cyfryzacji 2021
Wnioski z obu publikacji, dostępnych w serwisie digitalpoland.org, zostały zaprezentowane podczas tegorocznego Festiwalu Cyfryzacji – wydarzenia trwającego do 10 października. Częścią Festiwalu są spotkania stacjonarne, wirtualne i hybrydowe, poświęcone takim tematom, jak przemysł 4.0, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo cyfrowe, programowanie czy marketing. 9 października organizatorzy planują Noc Innowacji, podczas której można zobaczyć nowoczesne rozwiązania polskich naukowców i przedsiębiorców. Harmonogram wszystkich spotkań jest w serwisie digitalfestival.pl. Platforma Przemysłu Przyszłości jest partnerem wydarzenia.