18 czerwca Parlament Europejski i Rada Europejska przyjęły rozporządzenie w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Dokument zawiera ogólny zarys systemu klasyfikacji zrównoważonej działalności, którego rozwój ma przyczynić się do przesunięcia kapitału w kierunku inwestycji przyjaznych Ziemi, a także pomóc chronić konsumentów przed „pseudoekologicznym marketingiem”. Autorzy publikacji wymieniają 6 celów środowiskowych:
- łagodzenie zmian klimatu
- adaptacja do zmian klimatu
- zrównoważone użytkowanie i ochrona zasobów wodnych i morskich
- przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym
- zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola
- ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i ekosystemów.
Działalność lub inwestycje można zakwalifikować jako zrównoważone, jeśli:
- wnoszą istotny wkład w realizację co najmniej jednego z celów środowiskowych
- nie powodują znaczących szkód dla żadnego z celów
- spełniają techniczne kryteria oceny z aktów delegowanych (od początku przyszłego roku będzie obowiązywał dokument dotyczący dwóch pierwszych celów, pozostałe wymogi KE określi do końca 2021, a ich wejście w życie jest zaplanowane na 1 stycznia 2023)
- zapewniają minimum gwarancji dotyczących zabezpieczenia społecznego i zarządzania, czyli są prowadzone zgodnie z wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz zgodnie z wytycznymi ONZ w zakresie biznesu i praw człowieka.
Dla kogo jest Taksonomia?
System klasyfikacji od początku przyszłego roku będzie obowiązywał państwa członkowskie UE, uczestników rynku finansowego, którzy muszą poinformować, w jaki sposób ich inwestycje wspierają zrównoważoną działalność gospodarczą, oraz spółki objęte raportowaniem niefinansowym (czyli zatrudniające powyżej 500 osób). Taksonomii na zasadzie dobrowolności mogą używać również inne organizacje. Jest ona w całości wiążąca i musi być bezpośrednio stosowana we wszystkich krajach Wspólnoty.
Europejski Zielony Ład
Punktem wyjścia dla nowego systemu klasyfikacji działalności gospodarczej jest Europejski Zielony Ład, czyli unijna strategia w sprawie osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, której fundamenty przybliżamy w portalu w każdy czwartek w cyklu Green Deal. Realizację tego celu powinny wesprzeć plany dotyczące ochrony bioróżnorodności, zmiany modelu systemu żywnościowego, jak również mechanizmy sprawiedliwej transformacji branż i regionów uzależnionych od paliw kopalnych. Elementem Green Dealu jest gospodarka o obiegu zamkniętym, czyli koncepcja zakładająca, że produkty, materiały i surowce są wykorzystywane w gospodarce tak długo, jak to możliwe, np. dzięki recyklingowi. Wdrożenie GOZ w przedsiębiorstwie produkcyjnym stanowi jeden z obszarów transformacji do fabryki przyszłości według metodologii ADMA, którą przybliżał w naszym serwisie ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości, prof. Mariusz Hetmańczyk.