Przejdź do treści

Łopaty turbin wiatrowych, które w 100% można poddać recyklingowi


  • 62-metrowy element powstał z żywicy i szklanych włókien.
  • Ponowne użycie umożliwia recykling chemiczny.
  • Prototyp przygotowało konsorcjum ZEBRA.

W fabryce LM Wind Power w hiszpańskiej Ponferradzie powstał prototyp największej na świecie termoplastycznej łopaty turbiny wiatrowej. Element o długości 62 metrów można w całości poddać recyklingowi. W konstrukcji wykorzystano żywicę i szklane tkaniny. Wytworzenie łopaty wymagało około roku przygotowań w zakresie opracowywania i testowania materiałów, a także prób wydajnościowych podzespołów. Ponowne użycie jest możliwe dzięki recyklingowi chemicznemu, pozwalającemu na depolimeryzację żywicy, oddzielenie materiałów i odzyskanie zarówno pierwotnej substancji termoplastycznej, jak i szklanych włókien o wysokiej sprężystości. Metodę sprawdzono również na odpadach powstałych w czasie produkcji.

ZEBRA

Łopatę wyprodukowano w ramach projektu ZEBRA (Zero WasteE Blade ReseArch) prowadzonego przez francuski ośrodek badawczy IRT Jules Verne. W konsorcjum uczestniczą przedsiębiorstwa przemysłowe, m.in. Arkema, CANOE, Engie, LM Wind Power, Owens Corning i SUEZ. Celem inicjatywy jest opracowanie termoplastycznych łopat turbin, które są sprawne technicznie, opłacalne i przyjazne dla środowiska. Firmy, poza stworzeniem konstrukcji, pracowały również nad optymalizację procesów wytwórczych. Kolejny krok to pełnoskalowe testy wytrzymałości prowadzone przez LM Wind Power w duńskim Centrum Testów i Walidacji. Następnie prototypowa łopata będzie poddana demontażowi i recyklingowi. Koniec projektu jest zaplanowany na 2023 rok.

Odpady

Nad częściami nadającymi się do recyklingu GE (właściciel LM Wind Power) pracuje też z naukowcami z laboratoriów Oak Ridge National Laboratory i National Renewable Energy Lab. Działania wynikają z tego, że materiałów powszechnie używanych łopat nie da się ponownie zastosować co, według szacunków Uniwersytetu w Cambridge, oznacza, że do 2050 roku na świecie będą 43 miliony ton odpadów. Pomysły dotyczące zmniejszenia ilości śmieci obejmują np. kruszenie łopat na drobne kawałki i używanie w branży budowlanej. Z kolei elementy w całości posłużyły duńskiemu inżynierowi Brianowi Rasmussenowi do stworzenia zadaszenia parkingu rowerowego.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na