data center

Światowe wydatki na infrastrukturę chmurową wzrosły do 73,9 miliarda dolarów

  • Kwota dotyczy 2021 roku i oznacza wzrost o 8,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.
  • Większe nakłady dotyczą zarówno chmury prywatnej, jak i współdzielonej.
  • Zgodnie z prognozami IDC, łączne inwestycje w 2022 roku osiągną 90 miliardów dolarów.

W 2021 roku według International Data Corporation, wydatki na infrastrukturę chmurową wzrosły o 8,8% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosły 73,9 miliarda dolarów. Jak wynika z podsumowania firmy analitycznej, około 26% kwoty (21,1 mld dolarów) to zakupy z ostatniego kwartału 2021 i był to drugi okres z lepszymi wynikami w ujęciu rocznym – sytuacja we wcześniejszych była gorsza ze względu na przerwane łańcuchy dostaw i braki zapasów u dostawców. Nagromadzony popyt dobrze wróży przyszłemu wzrostowi, o ile gospodarka pozostanie w dobrej kondycji, a podaż nadąży za popytem – konkludują eksperci przedsiębiorstwa.

Chmura prywatna i współdzielona

Zwiększyły się zarówno wydatki na infrastrukturę chmury współdzielonej, tj. używanej przez różne przedsiębiorstwa, jak i chmury prywatnej – z zasobami przeznaczonymi wyłącznie dla jednej organizacji. Wzrost pierwszych jest szacowany na 7,5% (w 2021 roku wyniosły 51,4 miliarda dolarów), a drugich na 11,8% (22,5 mld dolarów). IDC prognozuje większe nakłady w 2022 roku, których łączna wartość osiągnie 90 miliardów dolarów. Z kolei nieznacznie (o 0,3%) spadną inwestycje związane z wdrożeniem własnej infrastruktury w przedsiębiorstwach. Jeśli chodzi o poszczególne regiony, największy wzrost – 59,5% odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Chin i Japonii). Dwucyfrowe zwyżki dotyczą również Kanady, Europy Środkowej i Wschodniej, Japonii, Bliskiego Wschodu i Afryki, a także Państwa Środka.

Chmura obliczeniowa w polskich przedsiębiorstwach

Zgodnie z badaniem firm Polcom i Intel, zrealizowanym przez Computerworld, 67% dużych firm w Polsce uważa, że chmura obliczeniowa przyśpieszy zmiany technologiczne. Wdrażanie cloud computingu w opinii przeszło 4/5 ankietowanych daje większą elastyczność i skalowalność infrastruktury informatycznej. Dodatkowo zdaniem respondentów chmura skraca czas wprowadzania produktów na rynek i realizacji projektów, a także ułatwia reagowanie na potrzeby firmy i użytkowników. 43% menadżerów uważa, że przeniesienie aplikacji do chmury poprawi efektywność kosztową firmy. Całe opracowanie mogą Państwo pobrać z naszej Biblioteki 4.0.