Autonomiczne roboty, modele biznesowe, cyberbezpieczeństwo i chmura obliczeniowa to tylko niektóre tematy studiów Master of Business Administration o profilu „Przemysł 4.0” przygotowanych przez Politechnikę Śląską. Na studentów czekają zajęcia z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, przetwarzania dużych zbiorów danych, oraz symulacji i wizualizacji procesów. Uczestnicy kursów poznają metody oceny technologii i produktu, a także odwiedzą przedsiębiorstwa, które wykorzystują rozwiązania p4.0.
![inżynier pracujący w zestawie VR](https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/uploads/2020/06/GettyImages-1035176272-1000x667.jpg)
Kto może zostać studentem?
W sumie uczelnia zaplanowała 120 godzin poświęconych zagadnieniom nowoczesnej wytwórczości, oraz 550 godzin wykładów z zakresu ekonomii i finansów, prawa, komunikacji społecznej, zarządzania, czy psychologii. Na studia mogą zapisać się osoby z co najmniej trzyletnim doświadczeniem na stanowisku kierowniczym udokumentowanym umowami o pracę, zlecenia, kontraktami menadżerskimi lub prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Jak podkreślają przedstawiciele PŚ, program studiów przygotowano na podstawie standardów akredytacji stowarzyszenia Association of Master of Business Administration.
![](https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/uploads/2020/01/GettyImages-1069239598-1000x667.jpg)
P4.0 na studiach podyplomowych
Studia podyplomowe poświęcone nowoczesnemu przemysłowi przygotowały: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Politechnika Warszawka, Politechnika Śląska, a także Akademia Leona Koźmińskiego. Z kolei we współpracy z przedsiębiorstwami uczelnie, m.in. Politechnika Krakowska i AGH, otwierają laboratoria ułatwiające kształcenie w dziedzinach związanych z robotyką, automatyzacją czy zarządzaniem produkcją.
![Young woman working in a robotics workshop.](https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/uploads/2021/03/GettyImages-626305854-1000x667.jpg)
Które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem?
Jak wynika z „Informacji o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021” przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w tym roku akademickim na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich najwięcej kandydatów na jedno miejsce przypadło na kierunku o nazwie inżynieria internetu rzeczy. Pod względem liczby zainteresowanych wysoko znalazły się również: mechanika i projektowanie maszyn, informatyka i systemy inteligentne, automatyka, robotyka i systemy sterowania, a także computer science.