Laboratorium, inżynieria materiałowa i infotronika – współpraca ABB i Politechniki Krakowskiej

  • Szwajcarski koncern inżynieryjny otwiera wspólnie z krakowską politechniką Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania.
  • Pracownicy ABB i naukowcy PK będą prowadzili w laboratorium projekty badawcze i rozwojowe związane z opracowywaniem i testowaniem nowoczesnych materiałów.
  • Firma obejmie patronat nad kierunkami: inżynieria materiałowa i infotronika.

Wśród zadań laboratorium znajdzie się tworzenie materiałów izolacyjnych i integracja elementów elektronicznych, centrum zajmie się drukiem 3D oraz wtryskiem wielokomponentowym. Już teraz na miejscu są produkowane gogle ochronne dla pracowników szpitali. Specjaliści w nowej jednostce mają przygotowywać kompozytowe materiały termoplastyczne. Z laboratorium o powierzchni 180 metrów kwadratowych będą korzystali także studenci Politechniki.

(fot. ABB)

Dyrektor Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie, Przemysław Zakrzewski, zauważa, że dzięki współpracy z PK koncern skupi się na tworzeniu rozwiązań zmniejszających wpływ przemysłu na środowisko. Jak podkreśla rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Białkiewicz, materiały inteligentne są we wszystkich laboratoriach świata najważniejszymi obszarami badawczymi:

Od postępu w tej dziedzinie w dużym stopniu zależeć będzie rozwój głównych gałęzi przemysłu. Nasza współpraca doskonale realizuje misję PK, służby społeczeństwu i gospodarce przez prowadzenie badań naukowych oraz wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki i techniki do kształcenia kadr inżynierskich. Staże i praktyki w ABB, możliwość uczestniczenia w zajęciach, warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez ekspertów firmy to niepowtarzalna szansa dla studentów – mówi uczony.

(fot. ABB)

Na budowę Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania koncern dostał unijny grant. ABB z instytucjami naukowymi prowadzi projekty od dwóch dekad, organizując m.in. staże i praktyki. Pod Wawelem działa np. wspomniane Korporacyjne Centrum Technologiczne, które na potrzeby koncernu pracuje nad technologiami dotyczącymi automatyki przemysłowej, systemów napędowych, elektryfikacji i przemysłu 4.0. Zespół z Krakowa rozwija energooszczędne systemy trakcyjne, stacje do szybkiego ładowania baterii autobusów, inteligentne czujniki oraz systemy zdalnego monitoringu jednostek pływających.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór