Rękawice VR z technologią haptyczną do szkolenia pracowników

  • Urządzenia umożliwiają wyczuwanie kształtów i powierzchni wirtualnych obiektów.
  • Symulują naciskanie przycisków, więc da się stosować je w treningu z obsługi maszyn.
  • Rękawice są wykorzystywane także w projektach naukowych i pracach nad prototypami.

Holenderskie przedsiębiorstwo skonstruowało rękawice Nova przeznaczone do szkoleń prowadzonych w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki technologii haptycznej (czyli mechanicznej komunikacji za pomocą np. wibracji) urządzenia ułatwiają wyczuwanie kształtów i struktur powierzchni przedmiotów, a także wstrząsów i oporu. W przypadku najnowszego modelu siłowe sprzężenie zwrotne w ciągu 10 milisekund wyprowadza opór o wartości 20 niutonów na każdy z 4 palców od kciuka do serdecznego. Nova symuluje również naciśnięcia przycisków, co ułatwia prowadzenie kursów związanych ze sterowaniem maszynami.

Zastosowania

Ruchy palców urządzenie śledzi za pomocą czujników, natomiast ruchy całych dłoni rejestruje system wizyjny. W porównaniu z poprzednią generacją rękawic modele Nova zakłada się szybciej, bo bardziej przypominają ich tekstylne odpowiedniki. Do tej pory z rozwiązania holenderskiego producenta skorzystały m.in. Volkswagen, Honda i Airbus, ale też Uniwersytet w Cambridge i holenderska instytucja badawczo-naukowa TNO. Rękawic, poza szkoleniami w VR, można użyć do budowy i sprawdzania cyfrowych prototypów lub w projektach badawczych. Firma SenseGlove na GitHubie udostępnia zestaw narzędzi dla programistów, umożliwiających dopasowanie software’u do konkretnych funkcjonalności.

Rozwiązania Teslasuit, HaptX i ProGlove

SenseGlove zaprezentowało model Nova w czasie zakończonych właśnie targów CES 2021. Rok wcześniej, również podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas, rękawice haptyczne pokazała firma Teslasuit. Urządzenia tej ostatniej marki nagrywają ruchy użytkownika, dzięki czemu pomagają w wykonywaniu powtarzalnych i precyzyjnych czynności. Są kompatybilne z kombinezonem przeznaczonym do treningu VR, w którym kursanci mogą ćwiczyć wykonywanie niebezpiecznych zadań. Z kolei Amerykański HaptX przy opracowywaniu swoich rękawic skupił się przede wszystkim na ułatwieniu prototypowania w wirtualnej rzeczywistości. Jeszcze inne podejście do zastosowania rękawic w przemyśle, jak opisywaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości, ma ProGlove. Niemiecki producent zamontował w akcesoriach czytnik kodów kreskowych, przez co w trakcie skanowania towarów nie trzeba sięgać po dodatkowy sprzęt, a czas jednego odczytu wynosi 4 sekundy.