Podczas inauguracji Rady, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości wspomniał o zmianach, jakie zachodzą w konwencjonalnej produkcji w kierunku nowych modeli wytwarzania, nastawionych na wyroby spersonalizowane. Takie modele są wydajne jak produkcja masowa dzięki elastycznym liniom budowanym z modułów i dostosowywanym do aktualnych potrzeb. Andrzej Soldaty dodawał, że w dzisiejszych warunkach potrzebujemy systemów cyfrowych umożliwiających zarządzanie doświadczeniem klienta, istotne są też narzędzia platformowe oraz serwityzacja. Nowoczesny przemysł to sieć powiązań pomiędzy uczestnikami łańcucha wartości – w tworzeniu tego ekosystemu pomogą zespoły złożone z przedstawicieli regionalnych środowisk.
– Rady są ciałami doradczymi, wskazującymi przedsiębiorcom i instytucjom sposób motywowania do wprowadzania zmian i transformowania firm. Powinny identyfikować trendy, wskazywać kierunki zmian oraz określać potrzeby biznesu – zaznaczał Soldaty.
Artur Kosicki, marszałek Województwa Podlaskiego uważa, że podlaskie organizacje przedsiębiorców i jednostki naukowe mają duży potencjał, a rada zajmie się połączeniem ich działań. Jak uzupełnił wicemarszałek Stanisław Derehajło, nowo powołane gremium stworzy mechanizmy wsparcia potrzebne podlaskim przedsiębiorcom. Jednym z pierwszych zadań Rady będzie wypracowanie rozwiązań w ramach Krajowego Planu Odbudowy, czyli programu reform i projektów strategicznych, zwiększającego odporność firm na kryzys.
Skład Rady na Podlasiu
Podlaska Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości wybrała przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, cytowanych wyżej marszałków Artura Kosickiego i Stanisława Derehajłę. Do prezydium weszli jeszcze Roman Kaczyński, Adam Kamiński, Witold Karczewski, Rafał Mejsak, Anna Moskwa, Bogumiła Powichrowska i Sebastian Rynkiewicz. Poniżej publikujemy pełny skład Rady:
- Robert Ciborowski – rektor Uniwersytetu w Białymstoku
- Stanisław Derehajło – wicemarszałek Województwa Podlaskiego
- Edward Hościłowicz – rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania
- Roman Kaczyński – dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej
- Adam Kamiński – dyrektor operacyjny klastra technologicznego Infotech
- Witold Karczewski – szef Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
- Artur Kosicki – marszałek Województwa Podlaskiego
- Tomasz Kozłowski – prezes Podlaskiego Związku Pracodawców
- Stanisław Łuniewski – współwłaściciel i dyrektor spółki PU-A ASTWA
- Rafał Mejsak – prezes Fundacji Regionalny Ekosystem Innowacji
- Marcin Moniuszko – prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
- Anna Moskwa – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego
- Bogdan Nowicki – prawnik, dziekan Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich
- Henryk Owsiejew – przewodniczący rady nadzorczej spółki Malow
- Bogumiła Powichrowska – naukowiec, prorektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
- Sebastian Rynkiewicz – koordynator Klastra Obróbki Metali
- Grzegorz Rytelewski – prezes Izby Gospodarczej w Łomży
- Bogdan Sadowski – prezes Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach
- Dariusz Sapiński – prezes Grupy Mlekovita
- Jacek Stolarski – wiceprezes firmy SaMASZ
- Wojciech Strzałkowski – menadżer i przedsiębiorca.
Ważne wsparcie dla przemysłu 4.0
Minister rozwoju, pracy i technologii napisał w liście do uczestników inauguracji, że tworzenie wojewódzkich zespołów pomoże sprostać wyzwaniu, jakim jest czwarta rewolucja przemysłowa. Zdaniem Jarosława Gowina, wiedza lokalnej społeczności i przedsiębiorców przyda się w określaniu właściwych priorytetów we wdrażaniu przemysłu 4.0 w Polsce. Podlaska Rada to drugie takie gremium powołane przez Platformę Przemysłu Przyszłości, pierwsza od września działa w Poznaniu (w linku – skład zespołu z Wielkopolski).