Nową jednostką będzie kierował dr hab. Arkadiusz Kawa, dotychczasowy dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jak zaznacza, poznański ośrodek to ok. 700 osób, 6 centrów badawczych oraz przeszło 70 urządzeń wykorzystywanych przy pracach z obszaru R&D:
– Jako jeden organizm będziemy mogli pozyskiwać więcej pieniędzy m.in. na badania, unowocześnienie infrastruktury czy programy rozwoju talentów. Połączone kompetencje eksperckie w wielu dyscyplinach naukowych zwiększą potencjał nowej jednostki w konkursach europejskich i umożliwią podniesienie poziomu komercjalizacji prac B+R.
Połączone instytuty
5 ośrodków, które będą współpracowały w ramach nowej organizacji, to: Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania, Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna, Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Łukasiewicz – Instytut Obróbki Plastycznej oraz Łukasiewicz – Instytut Pojazdów Szynowych „TABOR”. W związku z tym, poznańskie centrum zajmie się pracami w takich dziedzinach, jak technologia drewna, obróbka plastyczna, pojazdy szynowe, technologia rolnicza i spożywcza, logistyka oraz IT. Decyzję o działaniu pod jednym szyldem podjęto na podstawie analiz prowadzonych od początku zeszłego roku. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Piotr Dardziński, podkreśla, że Łukasiewicz – PIT jest szansą na budowę multidyscyplinarnej jednostki naukowo-badawczej o międzynarodowej skali działania.
Sieć Badawcza Łukasiewicz
We wszystkich instytutach Sieci powstałej w 2019 roku, pracuje ponad 7,5 tysiąca osób, a infrastruktura badawcza to 440 laboratoriów i niemal 4000 urządzeń. Celem organizacji jest rozwój współpracy nauki z biznesem, np. za pomocą tzw. Systemu Wyzwań. Mechanizm wymaga od przedsiębiorcy dostarczenia informacji o problemie technologicznym czy poszukiwanych innowacjach. W odpowiedzi, nadsyłanej w ciągu 15 dni, uzyska dane dotyczące rekomendowanych prac B+R, zespołu, który może się nimi zająć, a także potencjalnych źródeł finansowania. O przykładowych projektach prowadzonych przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, takich jak kostium tekstroniczny, komora bezodbiciowa czy półautomatyczna dozowarka, pisaliśmy przy okazji relacji z ubiegłorocznych targów Warsaw Industry Week.