Łódzki startup pracuje nad zdalnym monitoringiem sieci elektroenergetycznych

  • Smart PD wykorzystuje emisję akustyczną w diagnostyce sieci elektroenergetycznych.
  • Rozwiązanie będzie działało w sieci 5G.
  • Przedsiębiorstwo rozwija system w programie S5 – Akceleratorze Technologii 5G.

Rozwiązanie startupu Smart PD pozwala kontrolować występowanie wyładowań niezupełnych, czyli przebić elektrycznych mogących powodować uszkodzenia materiałów izolacyjnych. Wyładowania są często przyczyną awarii rozdzielnic, a im bliżej usterki w urządzeniu z powodu wyładowań niezupełnych, tym wyższa jest częstotliwość zjawiska. Łódzkie przedsiębiorstwo opracowało własne sensory piezoelektryczne, które działają w systemie razem z rejestratorami i oprogramowaniem. Całość będzie zgodna z łącznością 5 generacji.

Emisja akustyczna

Użycie w systemie badania metodą emisji akustycznej, czyli lokalizowania i określania źródeł sygnałów, tłumaczy Norbert Misztal, prezes Smart PD:

Doświadczony mechanik potrafi znaleźć źródło awarii pojazdu za pomocą słuchu. U nas dzieje się podobnie, ponieważ nasz system diagnostyczny wykorzystuje emisję akustyczną. Analizujemy sygnał i potrafimy odseparować dźwięki, które pochodzą od wyładowań niezupełnych, a nawet lokalizować miejsca ich występowania w urządzeniu. Jest to możliwe, bo wyładowania niezupełne mają charakterystyczne parametry, które potrafimy identyfikować.

Komunikacja i testy

Kwestię łączności i miniaturyzacji urządzeń Smart PD opracowuje w ramach Akceleratora Technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w kooperacji z ekspertami Ericssona. Wojciech Potentas ze szwedzkiego przedsiębiorstwa zaznacza, że w kontekście projektu monitorowania sieci elektroenergetycznych, kluczowe są parametry 5G związane z obsługą wielu urządzeń i niskimi opóźnieniami. Symulacje wyładowań niezupełnych startup wykonuje w laboratorium spółki ZPUE – producenta rozdzielnic i przyszłego odbiorcy rozwiązania. Równolegle firma prowadzi testy na rozdzielniach działających w pobliżu Kielc.

(Test wyładowań w laboratorium ZPUE)

5G w ŁSSE

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, prowadzącej program akceleracyjny dla startupów, działa łączność 5G. Sieć zbudowana z 10 anten działających w pasmach 3,6 GHz i 2100 MHz umożliwia pobieranie danych z szybkością 850 Mb/s, zapewnia niskie opóźnienia (do 4 ms). Zgodność rozwiązań z nową generację komunikacji sprawdzają młode firmy, m.in. Arktikus w systemie monitorującym warunki w chłodniach czy WindTak w rozwiązaniu umożliwiającym monitorowanie siłowni wiatrowych.