Przejdź do treści

Startupy przetestują swoje produkty w sieci 5G


  • Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła sieć 5G.
  • Łączność zapewni minimalne opóźnienia i pobieranie z szybkością 850 Mb/s.
  • Firmy działające w ŁSSE wykorzystają technologię do weryfikacji systemów monitoringu chłodniczego, aplikacji do konferencji w VR czy komunikacji turbin wiatrowych.

5G Lab, czyli przestrzeń do tworzenia i testowania rozwiązań wykorzystujących sieć piątej generacji, zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią, działa w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dzięki nowej łączności firmy działające w programie „S5 – Akcelerator Technologii 5G” przetestują swoje pomysły jeszcze przed zaprezentowaniem ich inwestorom. Do dyspozycji mają infrastrukturę umożliwiająca zarządzanie fabrykami na odległość, komunikację maszyn oraz przepływ dużej ilości danych. 5G Lab umożliwia pobieranie danych z prędkością 850 Mb/s przy zachowaniu niskich opóźnień (1-4 ms). Do jej budowy Orange wykorzystał 10 anten działających w pasmach 3,6 GHz i 2100 MHz. Zasięg obejmuje obszar o powierzchni ponad 1000 m2.

Nowatorskie rozwiązania

Z sieci 5G skorzysta spółka Arktikus, która opracowała system dbający o bezpieczeństwo żywności w handlu, gastronomii i transporcie. Bezprzewodowe sensory wysyłają z urządzeń chłodniczych informacje o panującej tam temperaturze. Omniview uruchamia aplikację, która umożliwi prowadzenie zdalnych konferencji i transmisji w wirtualnej rzeczywistości. Z kolei Cthings.co użyje łączności piątej generacji do transmisji dużej ilości danych np. dla usprawnienia procesów produkcyjnych, a WindTak skupi się na zapewnieniu efektywności energetycznej i monitoringu siłowni wiatrowych. W rozwiązaniu firmy turbiny komunikują się między sobą bezpośrednio, z pominięciem stacji centralnej.

Rozwój sieci 5G

Prywatna sieć 5G powstaje też w fabryce firmy Miele w Ksawerowie. Posłuży do obsługi autonomicznych pojazdów, komunikacji z ekspertami za pomocą rozszerzonej rzeczywistości i rozwoju przemysłowego internetu rzeczy. Jak wynika z raportu firmy Ericsson, do końca 2023 roku w Polsce dostęp do łączności nowej generacji będzie miało 90% osób, a zasięg obejmie 58% powierzchni kraju. Z kolei w 2025 roku z 5G będzie to 100% osób i 98% polskiego terytorium.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na