Spółka inwestycyjna szuka startupów we wczesnej fazie rozwoju i w fazie wzrostu, które osiągnęły już pierwsze przychody z komercyjnej sprzedaży. Pojedyncza firma może liczyć na wsparcie w przedziale od 1 do 5 milionów złotych. Zmianą w porównaniu z poprzednimi edycjami programu scoutingowego jest wprowadzenie obszarów: przemysłu 4.0, sektora IT, elektromobilności, digitalizacji procesów i fintechu. Inne dziedziny objęte potencjalnym finansowaniem to:
- OZE i magazynowanie energii
- stabilizacja sieci i zarządzanie energią elektryczną
- technologie zarządzania i optymalizacji pracy aktywów
- nowe modele biznesowe związane z 5G oraz LTE450
- technologie gospodarki obiegu zamkniętego.
Zielona energia
PGE Ventures szczególnie jest zainteresowane projektami związanymi z ochroną środowiska, np. nisko i zeroemisyjnymi technologiami produkcji, energetycznymi i okołoenergetycznymi modelami biznesowymi, energetyką prosumencką oraz pomysłami z zakresu GOZ. Te ostatnie mogą dotyczyć np. technologii utylizacji zużytych elementów turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych. Spółka chce rozwijać współpracę ze startupami działającymi w sektorach zbliżonych do podstawej aktywności Grupy PGE. Powinny wyróżniać się innowacyjnością, sprzyjać ochronie klimatu i funkcjonować w szybko rozwijających się sektorach światowej gospodarki.
Przedsiębiorcy i naukowcy zainteresowani finansowaniem prac z zakresu badań, rozwoju i innowacji mogą zapoznać się z informacją o Branżowym Punkcie Kontaktowym Przemysł 4.0, o którym w kwietniu pisaliśmy w portalu Platformy Przemysłu Przyszłości.
Grupa PGE odpowiada w Polsce za produkcję 10% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł i 41% prądu w ogóle. Organizacja ma 5,5 miliona klientów na obszarze 123 tysięcy kilometrów kwadratowych. Od 2009 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.