Narzędzia podnoszące poziom cyfryzacji przedsiębiorstw: Klucz do sukcesu w erze przemysłu przyszłości

W obecnej erze przyspieszenia technologicznego, cyfryzacja przedsiębiorstw stała się nieodłączną częścią ich strategii rozwoju. Przedsiębiorstwa, które doskonale wykorzystują narzędzia cyfrowe, mają przewagę konkurencyjną, zwiększoną efektywność operacyjną i są w stanie dostosować się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego.

Coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w narzędzia podnoszące poziom cyfryzacji, które pozwalają na efektywniejsze zarządzanie procesami biznesowymi, zwiększenie produktywności oraz poprawę jakości usług – jednak nadal wiele firm boryka się z brakiem wiedzy i strategii w jej skutecznym wdrożeniu. Dlatego Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości przy współpracy z ekspertami przygotowała i udostępniła na portalu stronę z narzędziami, która ma na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Strona oferuje szeroki zakres narzędzi i zasobów, które mają służyć managerom odpowiedzialnym za budowę strategii rynkowej, inżynierom zaangażowanym w proces produkcji oraz innym profesjonalistom w podnoszenie efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstwa.

“Skuteczne wprowadzanie nowych technologii do przedsiębiorstwa wymaga wiedzy i odpowiednich narzędzi. Świadome podjęcie decyzji powinno być poprzedzone analizą stanu wyjściowego, badaniem dostępnych na rynku opcji i możliwości ich finansowania oraz przede wszystkim zdefiniowaniem korzyści dla przedsiębiorstwa. W tym przypadku warto bazować na doświadczonych partnerach i sprawdzonych rozwiązaniach.” – wskazuje dr Piotr Kryjom zastępca dyrektor Działu Zarządzania wiedzą oraz współautor koncepcji strony narzędziowej.

Głównym celem opracowania narzędzi i strony jest umożliwienie dostępu do informacji, wsparcia i narzędzi, które mogą pomóc przedsiębiorcom w podejmowaniu strategicznych decyzji oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w ich działalności. Dla ułatwienia pracy narzędzia zostały przypisane do odrębnego etapu procesu transformacji cyfrowej według jego zastosowania:

DIAGNOZA to zbiór narzędzi, które pomogą wskazać właściwy, aktualny obraz stanu przedsiębiorstwa, który jest kluczowy dla projektowania kolejnych działań w celu jego rozwoju. Dedykowane narzędzia: Samoocena, Skaner ADMA, Benchmarking cyfrowy, Benchmarking zielony.

POMYSŁ to przegląd najnowszych wiadomości w zakresie rozwoju technologii. Narzędzia mają stanowić źródło inspiracji do samodzielnych poszukiwań przyszłych możliwych zastosowań. Dedykowane narzędzia: Nawigator Technologiczny, Generator map transformacji.

KOMPETENCJE to uporządkowany zbiór informacji dotyczący rozwoju kompetencji cyfrowych pracowników, który umożliwia sprawdzenie aktualnego poziomu wiedzy oraz dostarcza opracowane materiały do dalszego samodoskonalenia wraz z możliwością otrzymania certyfikatu po pozytywnym wyniku testu końcowego. Dedykowane narzędzie: Weryfikator kompetencji cyfrowych.

FINANSOWANIE to zbiór informacji o nowych możliwościach pozyskania środków na finansowanie przyszłych pomysłów biznesowych w zakresie wprowadzania technologii cyfrowych do przedsiębiorstwa, a w tym dotacje, pożyczki, rozwiązania inwestycyjne i podatków. Dedykowane narzędzie: Nawigator Finansowy.

Podnoszenie poziomu cyfryzacji przedsiębiorstw jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej. Cyfryzacja umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych możliwości, usprawnienie procesów operacyjnych, zwiększenie efektywności i konkurencyjności, a także lepsze zrozumienie klientów i dostosowanie się do zmieniających się trendów rynkowych.

„Utrzymanie konkurencyjności biznesu to kwestia dużych zmian i głębokiej modernizacji, dotykającej wszystkich aspektów prowadzenia przedsiębiorstwa. Narzędzia cyfrowe Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości podpowiadają, o czym należy pamiętać, tworząc i realizując strategię transformacji cyfrowej.” – dodaje Paulina Mizerska.

Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców do korzystania z tych nowych możliwości. Narzędzia na portalu są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych podmiotów.