Wśród zestawu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości zostały wyodrębnione cztery działy odpowiadające jednemu z etapów procesu transformacji cyfrowej – diagnoza, pomysły, kompetencje oraz finansowanie. Taki podział ma na celu ułatwienie wyboru narzędzia najlepiej odpowiadającego potrzebom przedsiębiorstwa w zakresie transformacji cyfrowej i wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0.
W ofercie narzędzi FPPP znajdują się aplikacje przeznaczone do diagnozy organizacji, których wykorzystanie pozwala na uzyskanie aktualnego obrazu stanu przedsiębiorstwa w celu projektowania kolejnych działań prowadzących do jego rozwoju poprzez samoocenę indywidualną i zbiorową.
W niniejszym artykule zostanie przedstawione badanie pozwalające na ocenę gotowości do foresightu technologicznego. Jest to kolejne z narzędzi FPPP służące do indywidualnej oceny obecnego stanu przedsiębiorstwa.
Foresight technologiczny jest to proces planowanego prognozowania przyszłości, który ma pomóc przedsiębiorcom w wyznaczaniu strategicznych kierunków rozwoju. Jest to działanie oparte na współpracy i partycypacji, mające na celu przewidywanie przyszłych trendów, identyfikację kluczowych technologii, ocenę potencjalnych szans i zagrożeń oraz tworzenie scenariuszy i strategii, które mogą przynieść korzyści ekonomiczne i społeczne.
Przedsiębiorstwo może wykorzystać metody foresightu w następujących obszarach działalności:
- planowanie procesów wytwórczych,
- wprowadzanie nowych produktów/usług na rynek,
- rozwijanie łańcuchów dostaw,
- dostosowywanie modelu biznesowego do nowych warunków,
- budowanie odporności organizacji na różnorodne ryzyka.
Opracowane narzędzie w formie ankiety ma służyć określaniu stopnia gotowości firmy do wdrażania działań z zakresu foresightu technologicznego w celu planowania dalszego rozwoju organizacji.
Na kwestionariusz składa się 15 pytań, podzielonych na 5 kategorii, do których należą:
Informacja
umiejętność zbierania danych o zmianach w otoczeniu.
Metody
zdolność doboru odpowiednich metod i technik wykorzystywanych do analizy i interpretacji danych w zakresie przyszłych procesów i zjawisk.
Zasoby ludzkie i sieci
charakterystyka pracowników i sieci współpracy używanych przez organizację do zdobywania i wykorzystywania informacji.
Organizacja procesu foresight
sposób w jaki informacje są zbierane, interpretowane i twórczo wykorzystane w przedsiębiorstwie.
Kultura organizacyjna
umiejętność zbudowania kultury korporacyjnej wspierającej działania polegające na przewidywaniu przyszłości.
Dla wybranych pytań dotyczących metod i technik foresightu został opracowany minisłownik zawierający ich definicje. Jego wykorzystanie pozwala zarówno na dokładniejsze wypełnienie ankiety, jak i poszerzenie swojej wiedzy w zakresie foresightu.
Więcej informacji na temat foresightu technologicznego można znaleźć w raportach przygotowanych w ramach pracy think-tanku FPPP dostępnych na portalu fundacji:
- Międzynarodowy i krajowy przegląd metodyk foresightu technologicznego
- Praktyczne zastosowanie foresightu technologicznego do rozwiązywania problemów przedsiębiorstw
Przeprowadzenie badania może przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści, w tym m.in.
- darmową ocenę poziomu zaawansowania w zakresie foresightu technologicznego,
- inspirację do wykorzystania trendów technologicznych,
- pomysły na nowe kierunki rozwoju,
- identyfikację przyszłego ryzyka,
- większą świadomości w zakresie metod prognozowania przyszłości.
Ocena gotowości do foresightu technologicznego jest jednym z wielu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez FPPP w celu wspomagania przedsiębiorstw w przeprowadzaniu transformacji cyfrowej i wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą narzędzi na nowym portalu Fundacji Przemysłu Przyszłości https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/