Najnowszy standard telekomunikacyjny umożliwia przesyłanie danych z prędkością 10-20 gigabitów na sekundę i z opóźnieniami poniżej 4 milisekund. Z tego powodu Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny zakłada stosowanie 5G w masowej komunikacji maszyn na małych fabrycznych obszarach, a także w URLCC, czyli ultraniezawodnej łączności o niskich opóźnieniach, ważnej dla bezpieczeństwa ludzi pracujących obok robotów. Podczas debaty eksperci porozmawiają o roli nowego standardu sieci w transformacji cyfrowej przedsiębiorstw i o wyzwaniach dotyczących wdrażania 5G. W rozmowie wezmą udział: były prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcin Cichy, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości, Andrzej Soldaty oraz profesorowie WSB, Mariusz Bednarek i Bogdan Nogalski.
Kiedy transmisja?
Debata rozpocznie się 1 grudnia o 18:00 – będzie transmitowana na facebookowym profilu Wyższej Szkoły Bankowej. Spotkanie poprowadzi Tomasz Haiduk, prezes zarządu firmy doradczej Instytut Industry 4.0 i ekspert w zakresie automatyki.
Stan wdrożenia 5G
Z łączności 5 generacji, według danych GSM Association, korzysta w tej chwili 7% światowej populacji. W Polsce 5G uruchomili już operatorzy: Orange, Play, Plus i T-Mobile, ale w zasięgu sieci są na razie głównie duże miasta, m.in. Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Katowice czy Wrocław. Obok publicznie dostępnej infrastruktury, na mniejszych obszarach działają prywatne sieci piątej generacji – np. w Polsce w krakowskim showroomie Fabryki Przyszłości i w Wielkiej Brytanii w zakładzie Forda produkującym auta elektryczne w Dunton Wayletts (Essex). Deloitte prognozuje, że do końca roku 100 firm na świecie będzie testowało lokalne sieci 5G. Szerzej o nowym standardzie mobilnej łączności pisał u nas ostatnio Jacek Tomczyk w artykule pt. „5G – klucz do przemysłowej przyszłości”.