Uczelnia tworzy Digital Innovation Hub razem z Instytutem Łączności i Ericssonem. Od listopada w miasteczku Politechniki Łódzkiej powstaje sieć 5G, jej uruchomienie zaplanowano na drugi kwartał roku. Projekt ma posłużyć małym i średnim firmom, w pilotażowym środowisku przedsiębiorcy przetestują aplikacje wykorzystujące nową technologię łączności. Politechnika zajmie się też budową Centrum Kompetencji 5G i portalu informacyjnego na ten temat. Ericsson dostarcza rozwiązania sieci rdzeniowej, czyli części sieci telekomunikacyjnej, która odpowiada za bezpośrednią komunikację z serwerami. Firma zajmie się również zarządzaniem i utrzymaniem całej infrastruktury.
Huby Innowacji Cyfrowych w Polsce
Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, lider hubu działającego w Łodzi, jest jedną z pięciu organizacji, które znalazły się w gronie DIH-ów wybranych w październiku przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (dziś Ministerstwo Rozwoju). Poza nim resort wskazał jeszcze Krakowski Park Technologiczny, Politechnikę Wrocławską, Fundację UAM – Poznański Park Naukowo-Technologiczny i Voicelab.AI. DIH-y są instytucjami, które w zamyśle Komisji Europejskiej mają w poszczególnych krajach pomagać zwłaszcza MŚP w dostępie do nowoczesnych rozwiązań umożliwiających przechodzenie na poziom Przemysłu 4.0. Działania polskiej części tej sieci koordynuje Platforma Przemysłu Przyszłości, zadania DIH-ów opisywaliśmy przy okazji powołania Hubów Innowacji Cyfrowych.
Z 5G skorzystają też abonenci Plusa
Równolegle prace nad wdrożeniem 5G w Łodzi prowadzi Polkomtel. Sieć o częstotliwości 2600 MHz ma działać już w pierwszym kwartale roku, najpierw użyją jej abonenci Plusa, z czasem powstanie specjalna taryfa dla tych, którzy będą chcieli korzystać z szybszej transmisji danych. Operator zainstaluje 100 stacji bazowych nie tylko w Łodzi, ale także w 6 innych miastach. Sprzęt dostarczą Ericsson i Nokia.