wyzwanie

Covid Challenge – polska giełda szybkich w realizacji, innowacyjnych pomysłów

  • W Covid Challenge mogą wziąć udział innowatorzy z pomysłami na rozwiązania dotyczące np. akcesoriów ochronnych i sprzętu medycznego.
  • Koncepcje i prototypy będą promowane wśród lekarzy, a także inwestorów.
  • Organizatorami akcji są: Centrum Informacji Kryzysowej przy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i firma konsultingowa Planet Partners.

Inicjatywa jest skierowana do studentów, naukowców i przedsiębiorców, którzy chcą pomóc w tworzeniu rozwiązań, jakich potrzebuje służba zdrowia. Główna zasada to opracowanie pomysłów szybkich w realizacji, od razu usprawniających działania. Wśród niezbędnych sprzętów lekarze wymieniają uproszczony respirator i urządzenia do masowej terapii tlenowej. Potrzebują też kombinezonów wielokrotnego użycia, o właściwościach wirusobójczych i umożliwiających jedzenie. Na liście koniecznych innowacji znajdziemy jeszcze ochronę ambulansów, a także metodę sprawdzania czy dezynfekcja przebiegła poprawnie. Pełną i aktualizowaną listę oczekiwanych rozwiązań można znaleźć na platformie przedsięwzięcia.

Najlepsze propozycje trafią na „Giełdę pomysłów”

Covid Challenge składa się z dwóch etapów. Pierwszy to rejestracja użytkowników i zbieranie projektów przedstawianych w formie opisów, szkiców, schematów i filmów na YouTubie. Wpłynięcie pierwszych zgłoszeń rozpocznie drugą część, czyli ocenę, którą przeprowadzą specjaliści. Najciekawsze propozycje, niezależnie od tego czy są improwizowaną metodą czy prototypem urządzenia, trafią na „Giełdę pomysłów” umieszczoną na stronie inicjatywy. Tam koncepcje poznają ratownicy, lekarze i osoby zajmujące się zarządzaniem kryzysowym. Organizatorzy Covid Challenge chcą również pomagać innowatorom w dotarciu do potencjalnych inwestorów. Za przedsięwzięciem stoi krakowskie Planet Partners oraz Centrum Informacji Kryzysowej działające w CBK PAN, które zajmuje się m.in. geoinformacją. Centrum w ramach projektu Sat4envi zajmuje się udostępnianiem danych z satelitów środowiskowych i meteorologicznych m.in. do potrzeb naukowych.

Inne akcje

Pandemia koronawirusa sprawiła, że powstało wiele projektów pomocowych. Są produkowane przyłbice z mocowaniami drukowanymi w 3D, zawory do respiratorów czy aparaty Ventil do jednoczesnej obsługi dwóch pacjentów. Każda z tych inicjatyw ma szansę przydać się w trakcie leczenia zarażonych SARS-CoV-2.