Zautomatyzowane zarządzanie oświetleniem

  • Systemy sterowania oświetleniem obniżają koszty prądu i poprawiają komfort pracy ludzi.
  • Platformy automatyzujące zarządzanie oprawami są stabilne i łatwe w rozbudowie.
  • Ważnym etapem przygotowania modernizacji oświetlenia jest zebranie dokumentacji i audyt aktualnego stanu.
  • Relacjonujemy trzecie spotkanie w ramach cyklu „Przemysł 4.0 – Made in Wroclaw”.
fabryka

W czasie webinarium przedstawiciele Luxon LED opowiedzieli o korzyściach płynących ze zautomatyzowanego oświetlenia. Podali przykłady wdrożeń w Elektrociepłowni Siekierki i w firmie Kramp, które dały kilkudziesięcioprocentową obniżkę kosztów prądu. Dodatkowo systemy kontroli monitorujące urządzenia w czasie rzeczywistym pozwalają też zmniejszyć koszty obsługi i konserwacji opraw (urządzeń połączonych z instalacją elektryczną, w których montuje się diody lub żarówki). Prelegenci zwrócili uwagę na aspekt dotyczący pracowników – odpowiednie oświetlenie poprawia komfort wykonywanych zadań oraz samopoczucie ludzi.

(Porównanie zużycia energii przez zwykłe i zautomatyzowane systemy oświetlenia – graf. Luxon LED)

Zarządzanie oświetleniem

Specjaliści przybliżyli sterowanie oparte na standardzie automatyki budynkowej DALI, z którego korzystają w swoich wdrożeniach. System złożony ze sterowników, urządzeń wejściowych i zasilaczy umożliwia indywidualne kontrolowanie każdej z opraw (także natężenia światła). DALI bazuje na sygnale cyfrowym, przez co rozwiązanie nie jest podatne na zakłócenia. Rafał Wdowikowski, reprezentujący firmę z Krępic koło Wrocławia, kiedy podsumowywał różnice, jakie pojawiły się w systemach sterowania w ciągu ostatnich lat, podkreślił, że dzisiejsze platformy są łatwiejsze w rozbudowie i lepiej współpracują z urządzeniami różnych marek. Jednak w dalszym ciągu dominują rozwiązania przewodowe, które są uznawane za najbardziej stabilne, choć pojawiają się powoli także konfiguracje oparte na technologii bluetooth mesh.

Przygotowanie modernizacji

Jedno z pytań podczas sesji Q&A dotyczyło dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia audytu przedwdrożeniowego. Eksperci wskazali, że konieczne są schematy instalacji elektrycznej:

Dobrze jest ująć w takich rzutach informacje o istniejących już oprawach, również awaryjnych, drogach ewakuacyjnych i parku maszynowym, wtedy mamy komplet. Potrzebna będzie faktura za energię elektryczną, najlepiej z wyszczególnionymi opłatami za oświetlenie – wyliczał Maciej Szott z Luxon LED.

Ważna jest informacja o oczekiwanych funkcjonalnościach, bo od tego, czy system ma być w pełni zarządzalny i czy w przyszłości pozwoli np. przeprogramować poszczególne strefy, zależy ostateczna cena. Późniejsze przeprojektowanie oświetlenia stanie się łatwiejsze, jeśli na etapie planowania uwzględnimy elastyczność. Pytani o koszty wdrożenia, prelegenci szacowali, że jedna oprawa oznacza kwotę od ok. 300 zł.

(fot. PPP)

Wrocławski cykl konferencji

Wirtualne spotkanie było trzecim wydarzeniem z cyklu „Przemysł 4.0 – Made in Wroclaw” organizowanym przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, firmę Stermedia i Platformę Przemysłu Przyszłości. W następnym, zaplanowanym na 22 lipca, wezmą udział przedstawiciele firm Grafen Polska i Wago Elwag, którzy opowiedzą o systemie do zarządzania nieruchomościami umożliwiającym tworzenie raportów, wykresów i wizualizacji stanu technicznego budynków.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór