Przejdź do treści

Barry Callebaut – najsmaczniejsza fabryka w Polsce


Poznaj Laureata Konkursu Fabryka Przyszłości 2023

Barry Callebaut Manufacturing Polska
Łódź


W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, konkurencja między przedsiębiorstwami staje się coraz bardziej zaciekła, wymagając przy tym stałego dostosowywania się do nowoczesnych wyzwań rynkowych. Przedstawiamy dzisiaj jedną z najsmaczniejszych fabryk w Polsce – Barry Callebaut. Ta wyjątkowa fabryka nie tylko sprostała wyzwaniom współczesnego rynku, lecz także podniosła poprzeczkę, zdobywając prestiżowe wyróżnienia w Konkursie Fabryka Przyszłości 2023 w obszarach, które definiują nowoczesność i efektywność w przemyśle produkcyjnym.

Barry Callebaut to nie tylko fabryka czekolady to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a wyzwania rynkowe zamieniają się w inspirację do tworzenia najlepszych produktów.

O firmie Barry Callebaut

Barry Callebaut Manufacturing Polska Sp. z o. o. to druga największa fabryka czekolady na świecie. Zakład w Łodzi powstał w 1995 roku, obecnie zatrudnia ponad 300 osób. Na terenie fabryki znajduje się kilkanaście linii produkcyjnych służących do produkcji czekolady oraz polew czekoladowych w postaci płynnej jak i zestalonej. Firma w ostatnich 10 latach bardzo dynamicznie rozwijała łódzki zakład inwestując w nowoczesne procesy technologiczne, cyfryzację i zrównoważony rozwój.

Dlaczego Barry Callebaut ?

Fabryka wygrała, aż w 3 kategoriach konkursowych: Zaawansowane technologie produkcyjne, Inteligentna produkcja oraz Kompleksowa inżynieria zorientowana na klienta. Przedsiębiorstwo wykorzystuje nowoczesne technologie produkcyjne w celu zdobycia przewagi konkurencyjnej. Implementacja tych technologii jest starannie przemyślana i dostosowana do bieżących potrzeb, takich jak poprawa jakości i szybkości produkcji, przy jednoczesnym rozwijaniu kompetencji wewnątrz organizacji. Zarządzanie obszarem produkcyjnym jest skuteczne, dzięki aktywnemu zaangażowaniu pracowników w kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Fabryka skutecznie wprowadza technologie inteligentnej produkcji, gdzie procesy planowania są w pełni zautomatyzowane i w dużej mierze zarządzane przez dedykowane oprogramowanie. Warto podkreślić staranne gromadzenie i efektywne wykorzystanie danych. Ustawienia maszyn są zapamiętywane, a systemy wdrożone sugerują odpowiednie parametry w zależności od surowców i półproduktów.

Ponadto kładzie duży nacisk na współpracę z klientami w zakresie rozwoju nowych produktów i procesów produkcyjnych. Dedykowane laboratoria i cyfryzacja procesów inżynieryjnych gwarantują najwyższą jakość przy jednoczesnym utrzymaniu efektywności produkcji. Pracownicy wszystkich dziedzin są aktywnie zaangażowani w procesy ciągłego doskonalenia.

3 pytania do … Barry Callebaut

Co według fabryki jest kluczowe w transformacji cyfrowej?

„Uważamy, że należy zacząć od misji i wizji naszej organizacji, aby następnie zdefiniować skrojoną na miarę strategię transformacji cyfrowej. Aby inwestycja w technologię była sukcesem należy rozpocząć od zaangażowania pracowników, pracować nad rozwojem kultury organizacji nakierowanej na ciągłe doskonalenie i transformację. By podejmować poprawne decyzje biznesowe należy opierać się na faktach a nie opiniach i wykorzystać do tego zaawansowane narzędzia analityczne”.

Dlaczego warto ubiegać się o tytuł Fabryki Przyszłości?

„Tytuł Fabryki Przyszłości stanowi prestiżowe wyróżnienie, a sam proces ubiegania się o wyróżnienie w aż 7 kategoriach to doskonała możliwość weryfikacji, gdzie jesteśmy w odniesieniu do naszej wizji nowoczesnego przedsiębiorstwa, jakim chcemy być”.

Jakie aspekty zarządzania fabryką są dziś kluczowe w perspektywie wyzwań i trendów globalnych?

Nie zapominając o bezpieczeństwie pracowników, co zawsze stoi na pierwszym miejscu, w perspektywie kolejnych lat będziemy obserwować rozwój i coraz większe wykorzystanie sztucznej inteligencji w przemyśle, nacisk na cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw. Nie wolno przy tym zapominać o zrównoważonym rozwoju, zwłaszcza w kontekście wpływu na środowisko i wykorzystanie energii do produkcji. Aby odpowiednio i szybko podejmować decyzje firmy będą potrzebowały dostępu do informacji i analiz dotyczących kluczowych procesów coraz szybciej (najlepiej na żywo), a co za tym idzie? Będzie wzrastało zapotrzebowanie już nie na dane, ale na ich odpowiednią interpretację (i jest tu miejsce dla sztucznej inteligencji)”.

Na pytania odpowiadał:


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na