W Visteon Electronics Slovakia – firmie amerykańskiego producenta części elektronicznych dla branży motoryzacyjnej, działają 4 roboty MiR200. Dwa z nich zajmują się przewożeniem płytek drukowanych do 9 automatycznych linii montażu powierzchniowego (SMT, z ang. surface-mount technology), gdzie płytki z nadrukowanym obwodem są uzupełniane o elementy elektroniczne. Trzeci MiR200 zbiera odpady, żeby zachować czystość w hali, a ostatni transportuje gotowe komponenty z tworzyw sztucznych w zakładzie formowania wtryskowego. Urządzenia można łatwo przywołać za pomocą przycisku w tablecie.
Zalety wdrożenia
Maszyny Mobile Industrial Robots działają autonomicznie. Potrafią m.in. otwierać drzwi za pomocą modułu wi-fi, a także omijać przeszkody – kiedy zauważają barierę, weryfikują trasę i bez ingerencji ludzi wybierają nową, optymalną drogę. Urządzenia „pracują” na 3 zmiany przez 5 dni w tygodniu. Richard Čiernik, kierownik ds. inżynierii przemysłowej w Visteon zaznacza, że inwestycja w modele MiR200 spełniła warunek firmy dotyczący zwrotu w ciągu roku. Dodatkowe korzyści wynikają z elastyczności – te same urządzenia po modyfikacji mogą zyskać zastosowania, a także z szybkości wdrożenia i łatwego programowania urządzeń.
Roboty MiR w polskich zakładach
W łódzkiej fabryce Whirlpoola działają 3 autonomiczne roboty mobilne MiR200, które mają za zadanie przewozić drzwiczki do suszarek bębnowych. Z kolei w zakładzie Schneider Electric w Bukownie maszyna MiR500 wozi po 2 palety z magazynu na linie produkcyjne i z powrotem. Ten sam model porusza się po centrum dystrybucyjnym IKEA w Jarostach. Podczas ubiegłorocznych testów urządzenie przejechało ponad 60 kilometrów i przetransportowało powyżej 1500 palet.