Roboty MiR200 w łódzkiej fabryce Whirlpoola przewożą 200-kilogramowe ładunki

  • W zakładzie firmy ze Stanów Zjednoczonych pojawiły się 3 autonomiczne urządzenia.
  • Roboty jeżdżą z szybkością 4 km/h i potrafią samodzielnie przetransportować 200 kilogramów.
  • Ich zadaniem jest bezpieczny przewóz drzwiczek do suszarek bębnowych.
  • Oprogramowanie MIR Fleet umożliwia zarządzanie 100 robotami.

Łódzki zakład produkcyjny firmy Whirlpool dostał autonomiczne roboty MiR200. Podstawowym zadaniem urządzeń jest transport drzwiczek do suszarek, w drodze powrotnej pojazdy zbierają z kolei puste opakowania. Roboty nie tylko przyśpieszają pracę – Site Leader zakładu, Szymon Krupiński, zwraca uwagę, że MiR200, zastępując pracowników, pozwalają przy okazji na uniknięcie kolizji pomiędzy ludźmi a wózkami widłowymi i tuggerami (magazynowy holownik/ciągnik). Testy pierwszego robota MiR rozpoczęły się w końcówce ubiegłego roku. Teraz, gdy liczba autonomicznych maszyn zwiększyła się, dwie z nich wykonują zadania, trzecia jest w tym czasie w stacji ładowania.

(Roboty MiR200 działają przez 10 godzin na jednym ładowaniu – graf. mobile-industrial-robots.com)

MiR200 zostały wykonane przez duńską firmę Mobile Industrial Robots. Choć ich powierzchnia nie jest duża (60 cm x 80 cm), podobnie jak masa (60 kg), potrafią przewieźć ciężar ważący nawet 200 kg. Kiedy natomiast holują, wówczas masa ładunku może być równa połowie tony. Roboty MiR poruszają się z szybkością 4 km/h do przodu i 1 km/h do tyłu. W fabryce Whirlpoola przejazd tam i z powrotem wykonują w niecałe 4 minuty. Dzięki zamontowanym czujnikom roboty są w stanie omijać przeszkody, kamery pozwalają im wykryć bariery znajdujące się pół metra przed nimi. Obsługę MiR200 w łódzkim zakładzie umożliwia system MiR Fleet, oprogramowanie pozwala zarządzać flotą nawet 100 urządzeń. System sam wybiera robota, który ma wykonać daną operację, kieruje się przy tym jego dostępnością i lokalizacją w danej chwili.

Polska fabryka koncernu z USA zajmuje się produkcją suszarek bębnowych oraz kuchenek wolnostojących. Jeszcze w tym roku zarząd firmy podjął decyzję o budowie nowej linii wytwórczej, co wiąże się z inwestycją 100 mln zł. W ten sposób w Łodzi powstaną najbardziej nowoczesne kuchenki, które w większości trafią na eksport: do Skandynawii i Ameryki Północnej.

5G ABB AI Amazon AR ASTOR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Fotowoltaika Gartner GOZ HP Human augmentation IBM ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka Microsoft ML Motoryzacja MŚP PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Raporty Roboty Siemens Startupy VR