Przejdź do treści

Robot mobilny w centrum dystrybucyjnym w Jarostach


  • Maszyna poruszająca się z prędkością 7,2 km/h transportuje palety i towary o masie do 500 kilogramów.
  • Podczas pilotażu robot przejechał ponad 60 kilometrów i przewiózł 1500 palet.
  • Obecnie trwają szkolenia pracowników i osób kontrolujących działanie urządzenia.

Robot mobilny MiR500 zaczął pracę w centrum dystrybucyjnym IKEA w Jarostach nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie pomaga pracownikom magazynu w transporcie palet i innych ładunków o masie do pół tony. Maszyna zastąpi magazynierów przy najcięższych zadaniach, a także zwiększy wydajność i bezpieczeństwo pracy. Maksymalna prędkość urządzenia to 7,2km/h, robot może pracować po 15 godzin pomiędzy ładowaniami baterii. Do omijania przeszkód MiR 500 wykorzystuje 8 czujników zbliżeniowych, 2 kamery 3D i 2 skanery laserowe.

Trwający pilotaż

W czasie testów robot przejechał ponad 60 km i przewiózł przeszło 1500 palet w magazynie należącym do firmy FM Logistics. Wiadomo już, że bez problemu omija przeszkody i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji przy zmianie zakresu działania – maszynę można łatwo przeprogramować. Obecnie logistyczne przedsiębiorstwo szkoli pracowników magazynu oraz osoby nadzorujące robota. Za kilka tygodni MiR500 będzie pracował 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

MiR 200 w Mszczonowie

To kolejny robot działający w magazynach zarządzanych przez FM Logistics. W innym obiekcie firmy, w Mszczonowie, pracuje MiR 200, który odwozi do sortowni odpady produkcyjne, np. folie i kartony. Dziennie maszyna pokonuje około 18,5 km – o szczegółach pracy urządzenia pisaliśmy w ubiegłym roku. Kierownik ds. Innowacji i Procesu w FM Logistic, Alexandre Damie, ocenia, że autonomiczne roboty mobilne są rozwiązaniem dwukrotnie tańszym od konkurencyjnych wózków samojezdnych AGV. Automated Guided Vehicles do poruszania się wymagają przygotowania nawierzchni lub ręcznego programowania tras, przez co trudniej im omijać przeszkody i unikać kolizji. Z tych powodów, zdaniem analityków, zastąpią je urządzenia autonomiczne, które w 2027 roku będą stanowiły 80% robotów kupowanych do zakładów przemysłowych.

Jakie innowacje pojawią się w magazynach?

Jak wynika z raportu ICAN Research i firmy WDX, nowe technologie znacznie poprawiają efektywność w magazynach. Przedstawiciele branży w ciągu najbliższych pięciu lat planują kupić drony do skanowania towarów umieszczonych na najwyższych półkach (49%), transportery pakujące produkty do samochodów (49%) i układnice regałowe do automatycznego umieszczania produktów (48%). Zainteresowaniem cieszą się również autonomiczne wózki widłowe (48%), technologia RFID służąca do skanowania towarów (47 proc.) i analityka dużych zbiorów danych (47%).


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na