Wnioski mogą dotyczyć dowolnej tematyki, istotniejszy jest skład konsorcjów, które aplikują o przyznanie dofinansowania. Konkurs skierowano do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także jednostek naukowych. Przynajmniej jedna z firm powinna pochodzić z Polski i jedna z Izraela, wnioski można składać do 19 maja. Kooperacja firm musi być umotywowana korzyścią, która wynika ze współpracy – zwraca uwagę dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju:
– Zależy nam, żeby efektem wysiłków wnioskodawców były rozwiązania gotowe do praktycznego zastosowania, z potencjałem rynkowym dla Polski, Izraela i Europy – podkreśla dr Wojciech Kamieniecki.
Według przedstawiciela NCBR potencjał projektu jest bardzo duży ze względu na doświadczenie specjalistów z Izraela w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej oraz kompetencje polskich inżynierów.
Milion złotych na projekt
W tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na konkurs 2 mln złotych. Dzięki temu firmy i instytuty z Polski mogą zdobyć nawet 500 tys., przy czym dofinansowanie całości projektu pochodzące od obu organizatorów nie może przekroczyć dwukrotności tej sumy. Nie powinno być też wyższe niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji, a polscy i izraelscy członkowie konsorcjum projektowego muszą dysponować kwotą co najmniej 60 proc. wartości całego przedsięwzięcia (każda strona po 30 proc.).
Organizatorzy
Konkurs organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Israel Innovation Authority na podstawie umowy podpisanej pomiędzy rządami obu państw. Tegoroczna edycja jest siódmą odsłoną wydarzenia. Laureaci wcześniejszych to m.in. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, a także ESCO – twórcy systemu do monitoringu i sterowania w rolnictwie. PIAP zdobył dofinansowanie jeszcze raz, przy projekcie dotyczącym zrobotyzowanego spawania. Jurorzy wyróżniali w przeszłości też InteliWISE za mechanizm wyszukiwania i zarządzania treścią.
Szybka Ścieżka
Niedługo ruszy z kolei przyjmowanie dokumentów w programie Szybka Ścieżka przeznaczonym dla polskich przedsiębiorców. W tym przypadku podobnie zrezygnowano z ograniczeń tematycznych na rzecz związku pomysłu z tzw. Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami.